Williamsu se finančně daří, za loňský rok vykázal zisk

Na závodních okruzích patřil loni Williams mezi nejhorší týmy, ale finanční bilanci se mu podařilo udržet v černých číslech.
Williamsu se finančně daří, za loňský rok vykázal zisk

Williams dnes oznámil své finanční výsledky za rok 2011. Skupina Williams Grand Prix Holdings, do které patří tým formule 1 a divize hybridních pohonů, navýšila loni obrat o téměř 15 procent na 104,5 miliónu liber (více než tři miliardy korun), přičemž dosáhla zisku téměř osmi miliónů liber.

Aktivity spojené s formulí 1 z toho zajistily obrat 102,3 miliónu liber a zisk 9,6 miliónu liber. Technologické centrum v Kataru zmenšilo ztrátu z 800 na 300 tisíc a divize hybridních pohonů se přehoupla ze ztráty 1,9 miliónu do zisku 1,1 miliónu liber.

Williamsu se tedy finančně dařilo, ale je zřejmé, že je hodně závislý na platících jezdcích. Různé zdroje uvádějí, že Maldonado přináší týmu prostřednictvím venezuelské národní ropné společnosti (PDVSA) 25 až 40 miliónů dolarů ročně. Bruno Senna přivedl také sponzory odhadem s 10 milióny dolarů. To dá dohromady zhruba 25 až 30 miliónů liber, bez kterých by byl tým rázem v nemalé ztrátě. Pro týmy formule 1 je lepší přímé spojení se sponzory, ale po loňském rozchodu s AT&T Williams nového hlavního sponzora stále hledá.

Williams ale může těšit, že pozitivní trend zaznamenává cena jeho akcií. Po loňském vstupu na burzu následoval propad ceny o 50 procent (z 25 na 12 eur) s dnem v srpnu. Od té doby jde cena znovu nahoru a v současnosti se blíží 20 eurům za kus.

Další článek: Massa: Spokojení s testy nejsme, ale věřím v boj o pódium

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“