Williamsová: Znovu zavést tankování by šlo proti současné image F1

Technický ředitel dodává, že závodění by bylo méně zajímavé.
Williamsová: Znovu zavést tankování by šlo proti současné image F1

Znovuzavedení tankování by bylo kontraproduktivní vůči image formule 1 coby sportu, který zastává energeticky efektivní a tudíž ekologičtější technologie. Takový názor má Claire Williamsová, zastupující šéfka týmu Williams.

V rozhovoru během show Autosport International Williamsová připomenula svůj postoj vůči navrácení tankování do F1, který si zdá být mezi vůdčími osobnostmi sportu rozšířený.

"Automobilky právě investovaly stovky milionů do těchto nových hybridních pohonných jednotek," řekla.

"Dávají podstatně větší smysl ve vztahu k automobilovému průmyslu a debatám o účinném využívání energie, které nyní ve společnosti potřebujeme.

Přivést zpátky tankování a znovu zapříčinit, aby formule 1 vypadala jako žrout paliva, zkrátka naprosto pošlapává toto poselství. Takže jsem výrazně proti tankování."

Technický ředitel Williamsu Pat Symonds s názorem své šéfky souhlasí a dodává, že tankování má zároveň negativní dopad na atraktivitu závodění.

"Tankování ubírá na atraktivitě závodění a nepředvídatelnosti závodění," řekl.

"Myslím, že to vede k závodění, kde je všechno pevně dané. Myslím tím to, že v tuto chvíli jsme schopni stanovit strategii a pak se na to díváme trochu více takticky, když se blíží závod.

Jinými slovy, rozhodujeme o svých zastávkách na základě toho, jak jsou na tom pneumatiky, což nemusí nutně korespondovat s tím, co jsme předpověděli, a co dělají soupeři okolo nás.

Jakmile začnete tankovat, všechno je předem dané, když natankujete palivo do 24. kola, budete stavět ve 24. kole.

Je jasné, že nemůžete stavět později a pokud zajedete do boxů dříve, handicap je příliš vysoký. Takže pak máte závody, ve kterých stavíte v momentech, kdy ani nechcete.

Když zavzpomínáme na dobu, kdy se tankovalo, po jejím skončení jsme byli svědky mnohem lepších závodů. Myslím si tedy, že je to velice zpátečnický krok."

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: Sainz jr.: Během havárie v Soči jsem zažil nejhorší chvíle života

12:48 | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.
17. září | Potvrzeno... Turecko už není na britském červeném seznamu. Závod v Istanbulu se tak může konat...
17. září | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)