Williamsová: Znovu zavést tankování by šlo proti současné image F1

Technický ředitel dodává, že závodění by bylo méně zajímavé.
Williamsová: Znovu zavést tankování by šlo proti současné image F1

Znovuzavedení tankování by bylo kontraproduktivní vůči image formule 1 coby sportu, který zastává energeticky efektivní a tudíž ekologičtější technologie. Takový názor má Claire Williamsová, zastupující šéfka týmu Williams.

V rozhovoru během show Autosport International Williamsová připomenula svůj postoj vůči navrácení tankování do F1, který si zdá být mezi vůdčími osobnostmi sportu rozšířený.

"Automobilky právě investovaly stovky milionů do těchto nových hybridních pohonných jednotek," řekla.

"Dávají podstatně větší smysl ve vztahu k automobilovému průmyslu a debatám o účinném využívání energie, které nyní ve společnosti potřebujeme.

Přivést zpátky tankování a znovu zapříčinit, aby formule 1 vypadala jako žrout paliva, zkrátka naprosto pošlapává toto poselství. Takže jsem výrazně proti tankování."

Technický ředitel Williamsu Pat Symonds s názorem své šéfky souhlasí a dodává, že tankování má zároveň negativní dopad na atraktivitu závodění.

"Tankování ubírá na atraktivitě závodění a nepředvídatelnosti závodění," řekl.

"Myslím, že to vede k závodění, kde je všechno pevně dané. Myslím tím to, že v tuto chvíli jsme schopni stanovit strategii a pak se na to díváme trochu více takticky, když se blíží závod.

Jinými slovy, rozhodujeme o svých zastávkách na základě toho, jak jsou na tom pneumatiky, což nemusí nutně korespondovat s tím, co jsme předpověděli, a co dělají soupeři okolo nás.

Jakmile začnete tankovat, všechno je předem dané, když natankujete palivo do 24. kola, budete stavět ve 24. kole.

Je jasné, že nemůžete stavět později a pokud zajedete do boxů dříve, handicap je příliš vysoký. Takže pak máte závody, ve kterých stavíte v momentech, kdy ani nechcete.

Když zavzpomínáme na dobu, kdy se tankovalo, po jejím skončení jsme byli svědky mnohem lepších závodů. Myslím si tedy, že je to velice zpátečnický krok."

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: Sainz jr.: Během havárie v Soči jsem zažil nejhorší chvíle života

13:04 | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...
9. dubna | Jacques Villeneuve dnes slaví 50. narozeniny.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00