Williams si sáhl na dno. Vyhrabeme se z toho, říká Head

Stáj Franka Williamse a Patricka Heada prožívá nejhorší sezónu ve své historii, ale věří, že se díky reorganizaci znovu zvedne.
Williams si sáhl na dno. Vyhrabeme se z toho, říká Head

Williams se v tabulce šampionátu krčí na deváté pozici s pouhými pěti body a je nejhorším z etablovaných týmů. Body získal za dvě devátá a jedno desáté místo, takže podle starších bodovacích systémů by letos měl dokonce nulu.

Na pomyslné dno si Williams zřejmě sáhl v Abú Zabí, kde oba jeho vozy startovaly z poslední řady, i když ne čistě z důvodu špatné výkonnosti. Nic takového si spoluzakladatel týmu Patrick Head nepamatuje.

"Naše auto je v zásadě moc slabé a letos jsme se nezvykle nedokázali v průběhu sezóny zlepšit," komentoval v rozhovoru pro Reuters. "Ale pevně věřím, že s novými zaměstnanci tuto situaci zvrátíme."

"Na voze pro příští rok jsme už dosáhli velkého pokroku v podstatě ve všech oblastech. Jsem přesvědčený, že se z toho vyhrabeme, ale když máte sezónu, jako je tahle... Samozřejmě je to pro všechny velmi stresující."

Mezi hlavní změny, které by měly přinést zlepšení, patří přechod na motor Renault a angažování trojice technických pracovníků Mika Coughlana, Jasona Somervilla a Marka Gillana.

"Jak jsme začali s tímto novým týmem a všechno jsme přezkoumali, zjistili jsme, že některé věci děláme od základu špatně," přiznal ředitel týmu Adam Parr. "Ale nevyřešíme je přes noc, takže jsme při nejlepší vůli realisté, co se naší situace a potřebných změn týče. Jsem povzbuzen tím, jak na tom teď jsme, protože lidé tady jsou bez výjimky úžasní."

Podle Parra bylo letošní hlavní chybou Williamsu, že se při vývoji vozu soustředil na svoji převodovku a ostatním oblastem věnoval málo pozornosti, zejména pak foukání difuzoru výfukovými plyny.

Že se situace Williamsu příští rok zlepší, věří i Rubens Barrichello, který ale nemá jistotu, že u týmu zůstane. "Na straně motoru, struktury, nového myšlení a motivace se může příští rok vše výrazně zlepšit, jsem o tom přesvědčen," řekl. "Nevím, jestli to bude vítězné auto, ale bude mnohem lepší."

Další článek: Hamilton: Byl to můj první špatný rok za celou kariéru, to není hrozné