Williams řeší jezdce a sponzory, ale navenek stále mlčí

Týmu Williams stále zbývá dořešit několik starostí, než se bude moci zcela soustředit na novou sezónu, ale zatím ani nenaznačil, co se u něj děje.
Williams řeší jezdce a sponzory, ale navenek stále mlčí

O Williamsu se v posledních dnech spekuluje ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je týmový kolega Pastora Maldonada, tím druhým je hlavní sponzor týmu.

Kdo bude závodit jako druhý jezdec týmu, je stále nejasné. Poté, co Kimi Räikkönen podepsal s Lotusem, se jako o dvou hlavních kandidátech hovoří o Rubensi Barrichellovi a Adrianu Sutilovi. Zatímco před svátky byl do role favorita pasován Sutil, teď je tomu naopak.

Německý závodník totiž údajně trvá jen na jednoleté smlouvě, protože si chce nechat volné ruce pro rok 2013, kdy může dojít ke změnám jezdeckých sestav u všech top týmů, možná kromě McLarenu. Williams by proto riskoval, že investuje do jezdce, který brzy odejde.

Na druhé straně Barrichella tým dobře zná a cení si jeho technických schopností. Williamsu by přinesl kontinuitu, která se hodí už kvůli tomu, že se v Grove vyměnilo celé technické vedení. Brazilec by proto byl spolehlivým měřítkem změn, které se dějí na voze, a na rozdíl od Sutila by nepotřeboval žádný čas na adaptaci, ani žádné další investice.

Prodlevy s oznámením druhého jezdce ale pravděpodobně souvisejí s potížemi se sponzory. Z webových stránek týmu zmizel jeho dlouhodobý hlavní sponzor AT&T. Spekuluje se tedy, zda došlo k ukončení spolupráce, nebo zda dojde k jejímu pokračování za jiných podmínek.

Williams loni jednal o velkém sponzorském kontraktu s Katarskou národní bankou (QNB). Její příchod byl spojován s angažmá Kimiho Räikkönena, které se ale neuskutečnilo. V tuto chvíli není zřejmé, v jaké fázi jsou jednání a jestli třeba nedojde k prosté výměně AT&T za QNB.

V každém případě budou sponzoři hrát při výběru jezdce roli, protože pokud příjmy od nich nenaplní očekávání Williamsu, může být upřednostněn ten, kdo přivede víc vlastních mecenášů. Ovšem i na tomto poli se Barrichello snažil, aby na Sutila moc neztrácel.

Williams ale musí také počítat s tím, že se v příštích letech může zastavit přísun financí z Venezuely, kde se opozice velmi zajímá o sponzorskou smlouvu mezi národní ropnou společností (PDVSA) a týmem z Grove.

Další článek: Třetí vozy by vyvolaly napětí mezi velkými týmy, míní prezident FIA

10:10 | Formule E chystá první noční závod... pojede se jak jinak než v Saúdské Arábii. Pojede se na konci února, místní slibují energeticky méně náročné LED osvětlení. Elektrická energie bude z obnovitelných zdrojů.
19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10