Williams přišel o klíčového sponzora a reálně zvažuje prodej týmu

Williams je v posledních letech ve velkých problémech. Nedaří se na trati ale ani finančně. Současná krize situaci ještě výrazně zhoršila.
Williams přišel o klíčového sponzora a reálně zvažuje prodej týmu

Williams dnes potvrdil, že reálně zvažuje různé scénáře a to včetně prodeje celého týmu formule 1.

„Rada WGPH provádí revizi všech různých strategických možností, které má společnost k dispozici,“ uvedl Williams. 

„Mezi zvažované možnosti patří mimo jiné navýšení kapitálu, odprodej menšinového podílu ve společnosti WGPH nebo odprodej většinového podílu ve společnosti WGPH a to včetně možného prodeje celé společnosti.“

„Přestože dosud nebyla učiněna žádná rozhodnutí ohledně optimálního výsledku, společnost oznamuje zahájení formálního procesu prodeje.“

„Rada WGPH si vyhrazuje právo kdykoliv změnit nebo ukončit proces.“

Finanční výsledky

V roce 2019 zaznamenala skupina ztrátu 13 milionů liber, přičemž o rok dříve to byl zisk 12,9 milionů. 

Tržby skupiny klesly ze 176,5 milionů na 160,2 milionů liber. Tržby ve F1 pak ze 130,7 milionů na 95,4 milionů liber. Ještě v roce 2018 byl tým formule 1 v zisku 16 milionů. Vloni zaznamenal ztrátu 10,1 milionů liber.

Výkony na trati

V letech 2014 a 2015 byl Williams třetí v Poháru konstruktérů, což tehdy znamenalo i velký přísun peněz z komerčních práv. V dalších dvou letech ale jeho forma klesla a skončil na pátém místě. V posledních dvou letech pak skončil beznadějně poslední. V přísunu peněz z komerčních práv se to projevilo plně v loňském roce.

Poslední pódium získal Williams v Baku 2017. Poslední vítězství pak ve Španělsku 2012.

Body WIlliamsu v posledních letech

ROKiT končí

Po konci partnerství se společností Martini se titulárním sponzorem týmu stal v loňském roce výrobce mobilů ROKiT, kterého později doplnil ještě hlavní partner týmu ROK Drinks. 

Williams dnes potvrdil, že spolupráce se sponzory skončila. Pro tým to bude těžká rána, protože přijde o další peníze a hledat nového sponzora v současné době bude ještě mnohem těžší než v minulosti.

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Další článek: McLaren vděčí za loňské zlepšení Seidlovi, říká Timo Glock

16:12 | Ferrari bude testovat ve Fioranu s vozem SF71H z roku 2018. Harmonogram: Pondělí: Alesi, Armstrong, Švarcman Úterý: Leclerc Středu: Sainz Čtvrtek: Sainz (dop.), Shumacher (odp.) Pátek: Schumacher (dop.), Ilott (odp.) U Leclerca se čeká na neg. test na COVID-19.
22. ledna | Ferrari má první ženu v jezdecké akademii – šestnáctiletou Mayu Weug.
22. ledna | Marcus Armstrong, kterého podporuje Ferrari, bude letos závodit ve F2 za tým DAMS.
22. ledna | Změna. Letošní sezóna WEC nezačne v Sebringu ale v Portimao. Pojede se od 2. do 4. dubna. O měsíc později se tam MOŽNÁ vydá F1.