Williams potvrdil Roberta Kubicu jako závodního jezdce

Je to jeden z největších návratů v historii formule 1. Robert Kubica bude v roce 2019 závodit za tým Williams vedle George Russella.
Williams potvrdil Roberta Kubicu jako závodního jezdce

Williams dnes oficiálně potvrdil, že Robert Kubica bude jezdit vedle George Russella.

„Rád bych poděkoval všem, kteří mi během těžkých období mého života pomohli,“ řekl Kubica. „Vrátit se na startovní rošt formule 1 byla náročná cesta. Zdálo se to téměř nemožné. Proto jsem nadšený, že mohu říct, že budu v roce 2019 na startovním roštu formule 1.“

„Dostat se až do tohoto bodu byla určitě dlouhá cesta, ale tato výzva nekončí tímto oznámením. Nová výzva začíná prací s Williamsem na trati. Nebude to snadné, ale s tvrdou prací a odhodláním budeme George a já spolupracovat, abychom pomohli týmu se posunout nahoru. Tento rok byl náročný, ale hodně jsem se naučil a rád bych poděkoval Siru Frankovi a Claire za tuto příležitost.“

Kubica uvedl, že si nemyslí, že osm let mimo F1 bude představovat problém. Příští rok podle něj začnou všichni od nuly.

„Má úroveň odhodlání, která je pozoruhodná,“ řekla Claire Williamsová. „ Ztělesňuje bojovného ducha Williamsu.“

Podle Williamsové bude mít tým příští rok kombinaci mládí a zkušeností. V Kubicovi má navíc určitou konzistenci. 

Stroll do Force Indie, Sirotkin bez sedačky

Lance Stroll se přesune do Force Indie, Sergej Sirotkin potvrdil, že bude bez sedačky ve formuli 1. „Bohužel nebudu v příštím roce závodit ve formuli 1,“ napsal Rus na sociálních sítích. „Byl to velmi dlouhý a těžký rok. Ne vše šlo tak, jak jsem chtěl, ale pracoval jsem a dal jsem do toho veškerou svou energii a své srdce. Pokud mám být upřímný, věřím, že jsme odvedli velmi slušnou práci s ohledem na současnou situaci, ve které jsme letos byli.“

Návrat do F1

Rodák z Krakova usedne do závodní sedačky po více než 8 letech. Naposledy závodil za Renault v Abú Dhabí v roce 2010, kde skončil na pátém místě.

V únoru 2011 měl Kubica nehodu v rallye, která ho málem stála život. Nehodu přežil, ale těžce si zranil ruku. Jeho návrat do formule 1 byl v podstatě vyloučený. V červnu 2017 však přesto dokázal zahájit cestu zpět do královny motorsportu. Ve Valenci si vyzkoušel přebarvený vůz Lotus E20 z roku 2012. O pár týdnů později si test zopakoval na okruhu Paula Ricarda. Po Velké ceně Maďarska se zúčastnil sezónních testů s aktuálním vozem. Odjel 140 kol.

U Renaultu však nakonec místo nenašel, a tak se v roce 2018 přemístil do Williamsu, kde plnil roli testovacího a vývojového jezdce. Williams mu dal příležitost v testech a pátečních trénincích.

8 let, 4 měsíce a 3 dny

Mezi GP Abú Dhabí 2010 a GP Austrálie 2019 uplyne 8 let, 4 měsíce a 3 dny  – nebo také 3045 dní. Není to ale rekord. Ten drží Jan Lamers, kterého jsme mohli vidět letos v Le Mans. Lamers závodil také ve formuli 1, kde si dal skutečně dlouhou přestávku. Mezi GP Nizozemska 1982 a GP Japonska 1992 uplynulo 3 767 dní.

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Sainz se v testech v Abú Dhabí sveze poprvé v McLarenu