Williams podal přihlášku do šampionátu 2010

Učinil tak jako první ze současných týmů.
Williams dnes oficiálně potvrdil, že jako první ze současných týmů podal přihlášku do šampionátu FIA formule 1 2010. Stáj z Grove však odmítá, že by tím narušila jednotu Asociace týmů F1, která se snaží dojednat s FIA změnu pravidel především v oblasti rozpočtového stropu.

"Jednota FOTA má pro Williams tu nejvyšší důležitost. Včera jsme se přidali k ostatním členům FOTA s dopisem pro FIA, v kterém žádáme pokračování úsilí nalézt kompromis ohledně pravidel pro rok 2010," řekl výkonný ředitel Williamsu Adam Parr pro Reuters.

Týmy se podle Parra také snaží o podpis nové Concordské dohody, podle které se řídí obchodní stránka formule 1.

"Věříme, že pod vedením di Montezemola a Johna Howetta FOTA získala od FIA několik významných ústupků. Patří mezi ně nejen procedurální aspekty rozpočtového stropu, ale také další věci, které umožní týmům s většími rozpočty zúčastnit se."

"Nicméně, Williams vždy říkal, že máme závaznou smlouvu s FOM a FIA na účast v letech 2008 až 2010. Za naší účast jsme dostali zaplaceno a cítíme se morálně i právně povinní dát jasně najevo, že se budeme formule 1 účastnit v budoucnosti stejně jako v uplynulých třiceti letech," vysvětlil Parr.

Williams chtěl tímto krokem ujistit všechny své zaměstnance, sponzory a fanoušky. Ještě v Monaku se zdálo, že všechny současné stáje budou s přihláškami do příštího ročníku společně vyčkávat do doby, než se s FIA podaří nalézt kompromis ohledně dobrovolného rozpočtového stropu.

Podle posledních zpráv by mohl Max Mosley rozložit zavádění rozpočtového stropu do několika let a odstranit dvojí technická pravidla, která by jinak zvýhodňovala stáje s omezenými výdaji.

"Budeme pokračovat v práci v rámci FOTA, spolu s FOM a FIA, abychom našli kompromis, ale nikdo by neměl pochybovat o našem závazku vůči šampionátu FIA formule 1," dodal Parr.
Další článek: Ferrari se zlepšuje, ale vozu stále schází přítlak

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.