Williams neměl jinou volbu

Přihlášku podal, aby se uživil.
Williams neměl jinou volbu

Jednota Asociace týmů F1 (FOTA) dostala trhlinu, když Williams podal přihlášku na příští sezonu a FOTA jej dočasně vyloučila ze svého týmu.

Mnozí to vnímají jako zradu uvnitř FOTA. Ve skutečnosti se ale FOTA vykašlala na Williams.

Williams se od všech ostatních týmů liší. Živí se totiž jen a pouze závoděním ve formuli 1. Další takový tým už neexistuje. Všechny ostatní stáje mají po odchodu čím se živit. Ferrari, McLaren, Toyota, Renault, BMW mohou dále vyrábět auta, Vydžaj Mallya bude nadále provozovat své aerolinky a Dietrich Mateschitz dále prodávat své zdrogované býky. Oukej, Brawn nejspíš po odchodu Hondy spadl do stejného režimu jako Williams, ale ani bych se nedivil, kdyby byl dalším, který by podepsal.

Jediné příjmy Williamsu jsou ty od sponzorů a FOM coby majitele marketingových práv, který týmům za účast platí. Sponzoři si na vozech Williamsu kupují plochy, na kterých jsou jejich značky propagovány. Za utržené peníze pak může Williams závodit. K nim je potřeba připočítat příjmy od Bernieho Ecclestona, který týmům platí za účast v šampionátu. Tyto příjmy jsou pak ošetřeny smlouvou mezi Williamsem a majitelem komerčních práv. Součástí této smlouvy je závazek Williamsu nastoupit do šampionátu F1 minimálně ještě v následujících třech letech.

S astronomicky rostoucími náklady a posledním vítězstvím Williamsu před pěti lety je zajištění rozpočtu a přiměřeného zisku čím dál těžší. Naopak, Williams je již několik let ve finanční ztrátě, kterou narozdíl od svých soupeřů nemůže pokrýt rezervami mateřské firmy.

Williams se tak loni ocitl na pokraji své existence a nebýt úsporných opatření FOTA, mohla být jeho letošní sezona tou poslední. Banky totiž nejsou ochotny půjčovat tak jako dříve.

Williams je také firmou čítající několik set zaměstnanců, kteří mají své rodiny a své vlastní půjčky a hypotéky. Firma podepsala mnoho smluv se svými sponzory, které jsou ještě na několik let dopředu, a nezbytně nutně potřebuje nasmlouvat další. Sponzoři ale nebudou ochotni k jednání, pokud si nejsou jisti, že tým bude v šampionátu vůbec startovat.

V takové konstelaci machrovat hrozbou bojkotu příhlášek je jen nehoráznou frajeřinkou a je ke cti Williamsu, že si na falešného frajera hrát nehodlá.

"Pro závodní tým a firmu, jejíž jedinou aktivitou je formule 1, se smluvními závazky s našimi partnery a zaměstnanci, bylo podání přihlášky do dalšího šampionátu nezpochybnitelné. Navíc jsme smluvně vázáni smlouvu s FOM a FIA účastnit se šampionátu až do konce roku 2012," řekl dnes Frank Williams.

FOTA v důsledku toho pozastavila aktivity Williamsu v Asociaci. Odbory tak potrestaly zaměstnance, který se rozhodl jít druhý den do práce, aby dodržel smlouvu a uživil rodinu.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 94 N/A
Technika v Rakousku, Británii a Maďarsku

Technika v Rakousku, Británii a Maďa…

Spalování oleje, předehřívání hydraulického zavěšení kol, ale také novinky, které v posledních třech závodech před letní přestávkou představily jednotlivé týmy.

včera | | 49 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A
Wolff je překvapen vztahem Hamiltona s Bottasem

Wolff je překvapen vztahem Hamiltona…

Šéf týmu Mercedes Toto Wolff podle svých slov nečekal, že spolu budou Lewis Hamilton a Valtteri Bottas spolupracovat tak dobře, jak spolupracují.

20.  8.  2017 | | 47 N/A
Alonso nevylučuje odchod z F1, rozhodnutí o budoucnosti odkládá

Alonso nevylučuje odchod z F1, rozho…

Fernando Alonso se chce rozhodnout o své budoucnosti do prosince. Odchod z formule 1 nevyloučil.

18.  8.  2017 | | 155 N/A