Williams: Maldonada jsme vzali díky penězům, ale neříkejte mu platící jezdec

Po vítězství z Barcelony si Williams nemůže vynachválit Pastora Maldonada a říká, že se Venezuelan definitivně zbavil nálepky platící jezdec.
Williams: Maldonada jsme vzali díky penězům, ale neříkejte mu platící jezdec

Pastor Maldonado přišel do Williamsu v roce 2011 na místo Nica Hülkenberga a bylo veřejným tajemstvím, že tato jezdecká výměna proběhla kvůli penězům. Venezuelan s sebou přivedl ropnou společnost PDVSA, která Williamsu platí ročně desítky miliónů dolarů.

Frank Williams přiznal, že se Maldonado dostal do jeho týmu v první řadě kvůli financím. "Ano, do jisté míry. Nepopírám to," řekl. "Ale kdybychom si mysleli, že je nula, do týmu by se nedostal nezávisle na množství peněz, které měl."

"V GP3 odvedl velmi slušnou práci a zcela si zaslouží být v týmu s i bez těch peněz. Pravda je taková, že pokud nemáte prachy, nemůžete ve formuli 1 závodit."

Že to bez peněz ve formuli 1 nejde, říká i spolumajitel týmu Toto Wolff. Ten také proto vyzývá k nepoužívání označení platící jezdec. "Mnohokrát už jsem řekl, že se ekonomické prostředí změnilo," uvedl pro Autosport. "Pokud chcete jezdit v GP2, potřebujete milión a půl liber, takže jezdci, kteří tam jsou, jsou nejen rychlí a talentovaní, ale také dokázali přitáhnout partnery."

"Pastor byl velmi úspěšný v získávání partnerů a mnoho ostatních jezdců také. Takže zapomeňme na ten výraz ´platící jezdec´, protože si na tuto situaci budeme muset v budoucnu zvyknout."

Stejně jako Williams si Wolff myslí, že se Maldonado nedělní výhrou definitivně osvědčil. "Diplomaticky řečeno umlčel své kritiky. Domnívám se, že svým výkonem ve Španělsku jim zavřel ústa," dodal.

Na Williamse Maldonado zapůsobil především svým klidem. Poprvé mohl vyhrát Grand Prix a nezaváhal. Možná se poučil z letošního závodu v Austrálii, na jehož konci zahodil šesté místo.

"Když je jezdec, který předtím nikdy nevedl, na čele, mívá tendenci dělat chyby," vysvětloval. "Ale co jsem viděl, tak k žádné neměl ani blízko. Ve vysílačce byl celou dobu klidný. Podle toho, co jsme viděli v GP2 a kvalifikacích formule 1, je velmi šikovný."

"Byl to první závod, který vedl. Jak závod pokračuje, jste pod rostoucím tlakem, abyste nemysleli na pódium, na to, co řekne vaše matka, nebo na finanční bonus, který za to dostanete. Takže si říkáte, že nesmíte bourat, udělat chybu, zabrzdit trochu dřív, že to musíte uhlídat. To musíte udělat a on to dokázal."

Williams má proto jasno, Maldonado se může jednoho dne stát mistrem světa. "O tom není pochyb. Řeknu vám proč: je velmi rychlý a nedělá chyby," uzavřel zakladatel stáje z Grove.

Další článek: Boullier: Räikkönen je jako divoké zvíře, Grosjean je velmi citlivý