Williams: KERS poslouží jako štít vůči nepřátelům formule 1

Frank Williams podporuje návrat systémů na rekuperaci kinetické energie do formule 1, protože tak vznikne argument proti odpůrcům tohoto sportu, zejména z pohledu vztahu k životnímu prostředí.

"Vždy jsem věřil, že formule 1 potřebuje totem, aby se vyhnula - a to se nám doposud dařilo - pozornosti nespolupracujících členů tisku, kteří formuli 1 moc aktivně nesledují," uvedl majitel stáje z Grove pro Autosport.

"Používám slovo totem, ale abych to vysvětlil obecně, je to nevhodné slovo, protože KERS je velmi smysluplná věc pro snižování emisí a šetří to energii. Je to drahé, technicky náročné a tvrdý oříšek. Ale dříve nebo později se formule 1 stane předmětem agrese od těch, kteří agresi vyvolávají."

Týmy v současnosti jednají o návratu KERS a v úvahu připadá několik možností. Systém by mohl být volně vyvíjen nebo být jednotný. Otázkou jsou také výkonnostní parametry. Vývoj podle Williamse dospěl tak daleko, že by se neopakovala situace z loňska, kdy KERS nasazovaly pravidelně jen Ferrari a McLaren.

"Pokud budou mít tři týmy KERS a sedm nikoliv, tak jelikož se tyto systémy neustále zlepšují, šance na vítězství by se těm, kteří ho nemají, velmi zmenšila," řekl. "Jsem přesvědčený, že by to mělo být povinné, nebo se nepoužívat vůbec."

Williams KERS také vyvíjí, ale na rozdíl od všech ostatních týmů zvolil verzi se setrvačníkem. Tu nakonec uplatní v komerční oblasti, ale do vozu už ji nedostane. "Náš vlastní KERS použít nemůžeme, protože využívá setrvačník, který zabere více místa. A jediné místo, kam ho můžete dát, je za jezdcem," vysvětloval Williams.

"A jelikož je palivová nádrž třikrát větší než byla před dvěma roky, tak když přidáte KERS, bude auto delší než londýnský autobus. Takže ho využijeme jinde."

Další článek: Vrcholem roku 2009 byla podle fanoušků GP Belgie v podání Force Indie