Williams a Renault chtějí obnovit zašlou slávu, ale vědí, že to nepůjde hned

Motory Cosworth, které pohánějí vozy Williams v letošní sezoně, příští rok nahradí agregáty od Renaultu. Do světa Formule 1 se tak vrací dávné propojení těchto dvou společností.
Williams a Renault chtějí obnovit zašlou slávu, ale vědí, že to nepůjde hned

Renault působil jako dodavatel motorů Williamsu v devadesátých letech. Za devět let spolupráce se týmu z Grove podařilo získat čtyři jezdecké a pět konstruktérských titulů mistrů světa. Zdali se na toto období podaří navázat stejně úspěšně, uvidíme již příští rok.

Adam Parr potvrdil, že partnerství mezi britským týmem a francouzskou automobilkou bude dlouhodobější záležitostí. “Renault nám bude dodávat motory RS27 v letech 2012, 2013 a spolupráce by měla pokračovat i po zavedení přeplňovaných šestiválců v roce 2014. Důvod, proč jsme zvolili právě Renault, je prostý. Oba máme stejné ambice. Oba chceme vítězit a neustále se zlepšovat. Cílem této dohody je vrátit Williams zpět na vrchol, kam patří. Lhal bych, kdybych řekl, že v našem rozhodování nehrála roli vzájemná a velice úspěšná spolupráce z let minulých. Ale současně také musím říct, že jsme v první řadě hledali dodavatele motoru, který nám umožní vyhrávat šampionáty. A tuto podmínku agregáty z Viry-Châtillon nepochybně splňují,“ řekl Parr.

Ředitel Williamsu byl dále dotázán, zdali nebude mít tento krok negativní vliv na vývoj vozu pro příští sezonu. Původně měl tým z Grove dále používat pohonné jednotky od Cosworthu. “Nemyslím si. Samozřejmě, je to práce navíc, ale v naší továrně máme spoustu velice schopných lidí, kteří budou spolupracovat s inženýry od Renaultu, a jsem přesvědčen, že to pro nás nebude žádný problém. Vývoj FW34 pokračuje podle plánu,“ uzavřel.

Obnovené partnerství s Williamsem znamená pro Francouze, že od příští sezony budou dodávat své agregáty třetině startovního pole. Jejich motory už nyní pohánějí vozy Red Bull, Lotus a Renault.

Prezident Renaultu Sport F1 Bernard Rey prohlásil, že spolupráce mezi Williamsem a francouzskou automobilkou bude přínosem pro obě společnosti. “Pro nás to samozřejmě znamená výrazné zviditelnění naší značky. Agregáty z Viry-Châtillon budou od příštího roku pohánět vozy čtyř stájí. To dokazuje, že vyrábíme kvalitní a spolehlivé pohonné jednotky, které jsou schopny vyhrávat závody. Na to můžeme být právem hrdi,“ řekl.

Potvrdil také, že ke všem týmům, se kterými Renault spolupracuje, přistupují Francouzi rovnocenně. “S každým naším partnerem pracuje skupina šesti našich inženýrů, jejichž úkolem je zajistit ty nejlepší vhodné podmínky po správné fungování vzájemné spolupráce. Informace, které si s jednotlivými stájemi vyměňujeme, zůstávají výhradně mezi námi a týmem,“ ujistil Rey.

K uzavření kontraktu se vyjádřil i Frank Williams. “V první řadě bych rád poznamenal, že jsem nesmírně nadšený a nemohu se dočkat na začátek nové sezony. V minulosti jsme dosáhli velkých úspěchů a já doufám, že na ně co nejdříve navážeme. Nemohu však říct, jak dlouho to bude trvat. Lidé očekávají, že najednou začneme vyhrávat závody. Obávám se ale, že tak rychle to nepůjde. Samozřejmě, že bych byl rád, kdybychom už v příští sezoně mohli bojovat o vítězství. Nicméně je před námi ještě hodně práce a jsme si vědomi toho, že vrátit náš tým zpět do čela startovního pole bude ještě nějakou dobu trvat. Dnes jsme ale položili základní kámen,“ řekl Williams.

Další článek: Abú Zabí trať před letošním závodem neupraví

18:31 | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.
18:30 | Potvrzeno... Turecko už není na britském červeném seznamu. Závod v Istanbulu se tak může konat...
17. září | Narozeniny dnes slaví Esteban Ocon (25) a také Damon Hill (61)
16. září | Kvjat v Magny-Cours testoval s Alpine pneumatiky pro příští rok (do mokra a přechodných podmínek). Včera odjel 91 kol, dnes byl test zrušen pro technické problémy.