Whitmarsh: Žádný sport by neměl bezmezně a neefektivně utrácet

Šéf McLarenu Martin Whitmarsh je přesvědčený, že formule 1 musí jít s dobou, být efektivní a šetrnější k životnímu prostředí, proto je změna motorů nutností.
Whitmarsh: Žádný sport by neměl bezmezně a neefektivně utrácet

Za dva roky přijdou motory formule 1 o další dva válce a ve vozech se usadí přeplňované šestiválce o objemu 1,6 litru. Mnozí to vnímají negativně, podle Whitmarshe ale neprávem.

"Žádný sport se nemůže měnit a ignorovat vnímání lidí," řekl pro Autosport. "Pokud je F1 vnímána tak, že plýtvá palivem a nezajímá se o technologie relevantní pro automobilky, tak propagujeme špatnou image. F1 by měla být o efektivitě. Na RRA (Dohoda o omezení zdrojů) je skvělé, že vytváří velké výzvy."

"Než abychom jen řekli, že chceme víc zdrojů, aby bylo auto rychlejší, musíme se teď sami sebe ptát, jak získáme nejvíc v rámci daného objemu peněz, jak budeme pracovat efektivně. Lidé hovoří o efektivním využívání zdrojů. Žádný sport by neměl mít volnost téměř neomezeného utrácení peněz a zdrojů, aniž by se zaměřil na efektivitu."

Změna motorů ale vyvolává obavy také u menších týmů formule 1, které se bojí vyšších nákladů. "Pokud zavedete změnu pravidel z dobrých důvodů, jakými jsou větší relevance pro společnost a vhodnější technologie, tak to nevyhnutelně bude něco stát. A my si na to musíme dávat pozor a najít rovnováhu," uznal šéf McLarenu.

Další článek: Nové křídlo Williamsu v Kanadě spíš uškodilo, míní Senna