Whitmarsh: Jestli někdo dokáže vést McLaren lépe, ať se ujme funkce

Šéf McLarenu Martin Whitmarsh říká, že na své pozici nelpí. Pokud by se měli akcionáři rozhodnout, že ho nahradí, akceptuje to.
Whitmarsh: Jestli někdo dokáže vést McLaren lépe, ať se ujme funkce

Whitmarsh stojí v čele týmu McLaren pátým rokem a zatím nezískal ani jeden titul. Navíc v letošní sezóně jsou výsledky podprůměrné. Proto se ozývají hlasy, podle kterých by se vedení ve Wokingu mohl ujmout někdo jiný.

"Já jsem byl ve svých výhledech vždy filozofický. Mám tento pohled: 'Dělám tuto práci, pokud je tu někdo lepší, najměte ho.' Já půjdu dělat něco jiného," řekl Whitmarsh ke své situaci pro Telegraph. "Já nepotřebuji tuto pozici pro to, abych byl tím, kým jsem, nebo abych dosáhl toho, co chci."

Whitmarsh akceptuje, že takový scénář může nastat kdykoliv. "Dělám kariéru, při které můžou akcionáři zítra rozhodnout, že přivedou někoho lepšího, že už se jim nelíbím, a jsem venku. Tohle je soukromá společnost a akcionáři se mě můžou zbavit dnes odpoledne, pokud budou chtít. Pár hodin bych z toho mohl být v šoku, pak bych si uvědomil, že jde život dál."

Podle toho se také chová. "Plánuji s tím, že by všechno mohlo zítra skončit. Vždy říkám: 'Nemějte půjčky.' Nemějte moc hypoték. Žijte jen z části svých příjmů. Pokud se pak něco pokazí, můžete dál jednat sebevědomě."

"Celé kariéry se dají postavit na tom, že nebudete chybovat, ale já budu sám sebou, budu dělat to, co považuji za správné. Mojí silou je postoj: 'Jestli se jim to nelíbí, budiž.' Asi jsem nebyl tak dobrý, abych se sem dostal jen díky talentu, takže jsem musel být také suverénní."

Tím ovšem nechce říct, že už nemá vůli dál bojovat a vrátit se s McLarenem na vrchol. "Formule 1 je často velmi poučná. Velmi rychle se z hrdiny stanete nulou. Od roku 1966 jsme vyhráli 186 Grand Prix, víc než jakýkoliv jiný tým za tu dobu, a já byl u stovky z nich. To od sebe očekáváme."

"Pokud nás lidé kritizují, tak si buďte jistí, že my jsme na sebe ještě horší. Nerad jezdím na závody bez skutečného přesvědčení, že můžeme vyhrát. Proto jezdím závodit. Takže tohle není příjemná ani udržitelná situace. Ale zvyšuje to odhodlání ji vyřešit."

Na druhé straně ale nechce ve formuli 1 strávit úplně celý život, jednou ji opustí. "Mohl bych si říct, že je hloupé se takhle pořád honit po celém světě. S ženou jsme loni strávili jen pět víkendů v Británii. V jistou chvíli budu muset se svým životem dělat něco jiného, jinak formule 1 definuje celou moji existenci. A to zrovna nechci."

Další článek: Minardi má jasno - mladíci potřebují více času na zaučení

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?