Whitmarsh: Jedním z hlavních úspěchů FOTA jsou vřelé vztahy Ferrari a McLarenu

Kromě úspěchů na poli úspor vidí šéf McLarenu Martin Whitmarsh přínosy FOTA také v urovnání starých sporů. K Maranellu má britský tým blíž než kdy jindy.
Whitmarsh: Jedním z hlavních úspěchů FOTA jsou vřelé vztahy Ferrari a McLarenu

Asociace týmů formule 1 vznikla v roce 2008 za účelem vytvoření silné protistrany Mezinárodní automobilové federaci a majiteli soutěže. Během své existence FOTA dokázala týmy do jisté míry sjednotit, a i když dohody nebyly nikdy snadné, dosáhla mnoha úspěchů při jednání o nových pravidlech.

Podle McLarenu se jí navíc podařilo zkrotit často až nezdravou rivalitu, která po desetiletí panovala mezi ním a Ferrari. "Teď, o tři roky později, je třeba uznat, že jedním z hlavních úspěchů FOTA - a já věřím, že vydrží - je skutečnost, že Ferrari a McLaren neměly nikdy v historii tak vřelé vztahy," uvedl šéf wokingského týmu Martin Whitmarsh pro oficiální web formule 1.

Podle Whitmarshe mezi oběma týmy samozřejmě přetrvává velká rivalita, ale ta se drží ve zdravých mezích, jak ve sportovní, tak v obchodní oblasti. A platí to i po částečném rozpadu asociace, který způsobil odchod Red Bullu, Ferrari a Sauberu.

"Za McLaren můžu potvrdit, že na všech úrovních a ve všech oblastech - vývoji, marketingu, vztazích s veřejností, obchodu, financích, právu atd. - jsou naši lidé v častém kontaktu se svými protějšky z Red Bullu, Ferrari a ostatních týmů. Určitě to platí také pro Christiana Hornera (šéf Red Bullu Racing), Stefana Domenicaliho (šéf Ferrari) a mě."

McLaren stále vidí smysl v existenci FOTA, proto v ní hodlá pokračovat, i když už není tak silná jako dřív. "FOTA za svou krátkou historii dokázala hodně věcí a stále jich hodně dokazuje. Bez zaryté podpory Red Bullu a Ferrari by nikdy nevznikla, vždyť Luca di Montezemolo byl jejím prvním předsedou. Navíc vztahy mezi McLarenem, Red Bullem a Ferrari zůstávají velmi dobré," dodal Whitmarsh.

Další článek: Volkswagen si znovu pohrává s myšlenkou budoucího vstupu do formule 1

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
20. dubna | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen