Whitmarsh: Jedním z hlavních úspěchů FOTA jsou vřelé vztahy Ferrari a McLarenu

Kromě úspěchů na poli úspor vidí šéf McLarenu Martin Whitmarsh přínosy FOTA také v urovnání starých sporů. K Maranellu má britský tým blíž než kdy jindy.
Whitmarsh: Jedním z hlavních úspěchů FOTA jsou vřelé vztahy Ferrari a McLarenu

Asociace týmů formule 1 vznikla v roce 2008 za účelem vytvoření silné protistrany Mezinárodní automobilové federaci a majiteli soutěže. Během své existence FOTA dokázala týmy do jisté míry sjednotit, a i když dohody nebyly nikdy snadné, dosáhla mnoha úspěchů při jednání o nových pravidlech.

Podle McLarenu se jí navíc podařilo zkrotit často až nezdravou rivalitu, která po desetiletí panovala mezi ním a Ferrari. "Teď, o tři roky později, je třeba uznat, že jedním z hlavních úspěchů FOTA - a já věřím, že vydrží - je skutečnost, že Ferrari a McLaren neměly nikdy v historii tak vřelé vztahy," uvedl šéf wokingského týmu Martin Whitmarsh pro oficiální web formule 1.

Podle Whitmarshe mezi oběma týmy samozřejmě přetrvává velká rivalita, ale ta se drží ve zdravých mezích, jak ve sportovní, tak v obchodní oblasti. A platí to i po částečném rozpadu asociace, který způsobil odchod Red Bullu, Ferrari a Sauberu.

"Za McLaren můžu potvrdit, že na všech úrovních a ve všech oblastech - vývoji, marketingu, vztazích s veřejností, obchodu, financích, právu atd. - jsou naši lidé v častém kontaktu se svými protějšky z Red Bullu, Ferrari a ostatních týmů. Určitě to platí také pro Christiana Hornera (šéf Red Bullu Racing), Stefana Domenicaliho (šéf Ferrari) a mě."

McLaren stále vidí smysl v existenci FOTA, proto v ní hodlá pokračovat, i když už není tak silná jako dřív. "FOTA za svou krátkou historii dokázala hodně věcí a stále jich hodně dokazuje. Bez zaryté podpory Red Bullu a Ferrari by nikdy nevznikla, vždyť Luca di Montezemolo byl jejím prvním předsedou. Navíc vztahy mezi McLarenem, Red Bullem a Ferrari zůstávají velmi dobré," dodal Whitmarsh.

Další článek: Volkswagen si znovu pohrává s myšlenkou budoucího vstupu do formule 1

20:34 | BBC: Hamiltona by měl nahradit Russell. Je to preferovaná volba. Tým spekulace nekomentuje.
15:58 | Stoffel Vandoorne dostal dnes v 7 ráno zprávu, že je Hamilton pozitivní a bude to za hodinu oznámeno. Míří do Bahrajnu, ale zatím neví, zda pojede. Vandoorne měl letět do Bahrajnu po testech formule E ve Valencii tak jako tak...
12:31 | Steiner také uvedl, že by se Romain Grosjean rád zúčastnil Grand Prix Abú Dhabí.
12:28 | Romain Grosjean zůstane další noc v nemocnici kvůli léčbě popálenin rukou.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10