Whitmarsh: Formule 1 potřebuje USA, zájem musíme vyvolat sami

Příští rok se uskuteční návrat formule 1 do USA a šéf McLarenu varoval, že pasivita ze strany týmů a pořadatelů povede ke stejnému nezájmu Američanů jako v minulosti.
Whitmarsh: Formule 1 potřebuje USA, zájem musíme vyvolat sami

Formule 1 naposledy závodila v USA v Indianapolisu, ale návštěvnost během závodních víkendů bývala slabá, američtí diváci zůstali věrní svým závodním sériím. Spojené státy jsou ale jedním z nejdůležitějších trhů pro automobilky, a tak se královna motorsportu do USA vrátí.

Aby se ale formule 1 nesetkala na Okruhu Amerik v Austinu se stejným nezájmem jako ve Staré cihelně v Indianapolisu, musí podle šéfa McLarenu Martina Whitmarshe vyvinout všichni účastníci šampionátu mimořádné úsilí.

"USA formuli 1 nepotřebují, ale my potřebujeme USA," přiznal v rozhovoru pro Reuters. "A pokud budeme jen sedět a věřit, že Amerika sama obnoví své nadšení pro formuli 1, mýlíme se. Myslím, že musíme pracovat tvrději, než jsme obvykle museli. Musíme se (Asociace týmů formule 1) více angažovat s držitelem obchodních práv a akceptovat, že musíme udělat víc než v minulosti."

Zvýšené úsilí spočívá podle Whitmarshe především v propagaci formule 1, což znamená nejen různé druhy reklamy, ale také návštěvy jezdců a týmů. Tento problém se týká téměř všech tratí mimo Evropu.

"Formule 1 je zvyklá jezdit na místa, která formuli 1 znají, rozumí jí a chtějí nás," vysvětloval. "Nikoho neobviňuji, protože jsme v tom všichni, ale nejsme dobří v propagaci našeho sportu na nových územích. Myslím, že důkazem je nejen Čína."

S rekordně nízkou návštěvností se potýká okruh v Istanbulu, kde se uskuteční příští závod. Turecko je proto jedním z hlavních kandidátů na vyškrtnutí z kalendáře v rámci uvolňování místa pro USA a Rusko.

Další článek: GP Číny: Co v tiskových materiálech nebylo

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton