WEC: Toyota slaví vítězství v Bahrajnu, Alonso se zítra zúčastní testu

Tovární Toyota zakončila sezónu 2017 vítězstvím v LMP 1, v ostatních třídách se rozhodlo o jezdeckých a týmových titulech.
WEC: Toyota slaví vítězství v Bahrajnu, Alonso se zítra zúčastní testu

Mezinárodní okruh v Bahrajnu dnes již tradičně hostil finále sezóny světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC. Z vítězství v kvalifikaci se radovalo Porsche, vítězně se ale se třídou LMP 1 německý tovární tým nerozloučil.

Z prvního místa odstartoval do závodu prototyp Porsche 919 Hybrid #1 posádky Neel Jani, Nick Tandy, Andre Lotterer. Po několika úvodních kolech se však do čela začaly tlačit oba prototypy Toyota TS050 Hybrid.

Vítězství v závodě nakonec získali Sebastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Anthony Davidson s Toyotou #8. Posádka již před dnešním závodem jistých mistrů světa Brendona Hartleyho, Tima Bernharda a Earla Bambera s Porsche #2 dokončila šestihodinovku na Blízkém východě na druhém místě i přes kuriózní incident z úvodu závodu.

Již po patnácti minutách musel na neplánovanou zastávku do boxů Timo Bernhard, který šestihodinovku za volantem Porsche #2 odstartoval. Na vině byl patník ze třinácté zatáčky, který uvízl v podvozku prototypu poté, co ho Bernhard přejel.

V této sezóně WEC tak v devíti závodech získala Toyota #8 pět vítězství, zatímco Porsche #2 čtyři výhry. Jezdci německé značky však získali dvojnásobné body za triumf v Le Mans, což jim výrazně dopomohlo k titulu mistrů světa.

Senna vyhrál v LMP 2

Šestihodinový závod v Bahrajnu ve třídě LMP 2 se nesl ve znamení souboje týmů Vaillante Rebellion a Jackie Chan DC Racing o zisk mistrovských titulů v hodnocení jezdců a týmů.

Výhru v LMP 2 dnes získali Bruno Senna, Julien Canal a Nicolas Prost s Orecou 07 Gibson #31 stáje Rebellion. Senna a Canal díky tomu slaví titul mezi jezdci (Prost není šampionem kvůli bodové ztrátě, kterou na své parťáky nabral vynecháním závodu na Nürburgringu). Díky výhře Orecy #31 získala švýcarská stáj Vaillante Rebellion týmový titul v LMP 2.

Ferrari slaví titul

Brit James Calado a Ital Alessandro Pier Guidi se po dnešním druhém místě v závodě stali mistry světa ve třídě LMGTE – PRO s vozem Ferrari 488 GTE #51. Vítězství dnes díky týmové režii získali Sam Bird a Davide Rigon se sesterským vozem #71.

Calado a Pier Guidi tak podtrhli titul Ferrari mezi značkami ve třídě GTE. Jejich tým AF Corse navíc vyhrál celkovou klasifikaci týmů třídy LMGTE – PRO, čímž byl ještě umocněn úspěšný rok Ferrari ve WEC.

V kategorii LMGTE – AM dnes vyhráli Pedro Lamy, Paul Dalla Lana a Mathias Lauda s vozem Aston Martin Vantage #98, díky čemuž vyhráli hodnocení jezdců ve své třídě. Jejich tým Aston Martin Racing poté vyhrál hodnocení týmů kategorie LMGTE – AM.

Alonso bude v neděli testovat

Během předstartovních ceremonií se na startovní roštu objevil i Fernando Alonso, který se zítra zúčastní oficiální testu nováčků FIA WEC s prototypem Toyota. Nováčkovského testu se letos zúčastní také čerstvý šampión formule V8 3.5 z týmu Charouz Pietro Fittipaldi nebo mladý talent Thomas Laurent, který s týmem Jackie Chan DC Racing obsadil druhé místo v letošním Le Mans.

United Autosports: tým Fernanda Alonsa pro debut na scéně sportscar

United Autosports: tým Fernanda Alonsa pro debut na scéně sportscar

Foto: Toyota

Diskuze (79) Další článek: Co ještě nevíte o Lanci Strollovi
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00