WEC: Toyota slaví vítězství v Bahrajnu, Alonso se zítra zúčastní testu

Tovární Toyota zakončila sezónu 2017 vítězstvím v LMP 1, v ostatních třídách se rozhodlo o jezdeckých a týmových titulech.
WEC: Toyota slaví vítězství v Bahrajnu, Alonso se zítra zúčastní testu

Mezinárodní okruh v Bahrajnu dnes již tradičně hostil finále sezóny světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC. Z vítězství v kvalifikaci se radovalo Porsche, vítězně se ale se třídou LMP 1 německý tovární tým nerozloučil.

Z prvního místa odstartoval do závodu prototyp Porsche 919 Hybrid #1 posádky Neel Jani, Nick Tandy, Andre Lotterer. Po několika úvodních kolech se však do čela začaly tlačit oba prototypy Toyota TS050 Hybrid.

Vítězství v závodě nakonec získali Sebastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Anthony Davidson s Toyotou #8. Posádka již před dnešním závodem jistých mistrů světa Brendona Hartleyho, Tima Bernharda a Earla Bambera s Porsche #2 dokončila šestihodinovku na Blízkém východě na druhém místě i přes kuriózní incident z úvodu závodu.

Již po patnácti minutách musel na neplánovanou zastávku do boxů Timo Bernhard, který šestihodinovku za volantem Porsche #2 odstartoval. Na vině byl patník ze třinácté zatáčky, který uvízl v podvozku prototypu poté, co ho Bernhard přejel.

V této sezóně WEC tak v devíti závodech získala Toyota #8 pět vítězství, zatímco Porsche #2 čtyři výhry. Jezdci německé značky však získali dvojnásobné body za triumf v Le Mans, což jim výrazně dopomohlo k titulu mistrů světa.

Senna vyhrál v LMP 2

Šestihodinový závod v Bahrajnu ve třídě LMP 2 se nesl ve znamení souboje týmů Vaillante Rebellion a Jackie Chan DC Racing o zisk mistrovských titulů v hodnocení jezdců a týmů.

Výhru v LMP 2 dnes získali Bruno Senna, Julien Canal a Nicolas Prost s Orecou 07 Gibson #31 stáje Rebellion. Senna a Canal díky tomu slaví titul mezi jezdci (Prost není šampionem kvůli bodové ztrátě, kterou na své parťáky nabral vynecháním závodu na Nürburgringu). Díky výhře Orecy #31 získala švýcarská stáj Vaillante Rebellion týmový titul v LMP 2.

Ferrari slaví titul

Brit James Calado a Ital Alessandro Pier Guidi se po dnešním druhém místě v závodě stali mistry světa ve třídě LMGTE – PRO s vozem Ferrari 488 GTE #51. Vítězství dnes díky týmové režii získali Sam Bird a Davide Rigon se sesterským vozem #71.

Calado a Pier Guidi tak podtrhli titul Ferrari mezi značkami ve třídě GTE. Jejich tým AF Corse navíc vyhrál celkovou klasifikaci týmů třídy LMGTE – PRO, čímž byl ještě umocněn úspěšný rok Ferrari ve WEC.

V kategorii LMGTE – AM dnes vyhráli Pedro Lamy, Paul Dalla Lana a Mathias Lauda s vozem Aston Martin Vantage #98, díky čemuž vyhráli hodnocení jezdců ve své třídě. Jejich tým Aston Martin Racing poté vyhrál hodnocení týmů kategorie LMGTE – AM.

Alonso bude v neděli testovat

Během předstartovních ceremonií se na startovní roštu objevil i Fernando Alonso, který se zítra zúčastní oficiální testu nováčků FIA WEC s prototypem Toyota. Nováčkovského testu se letos zúčastní také čerstvý šampión formule V8 3.5 z týmu Charouz Pietro Fittipaldi nebo mladý talent Thomas Laurent, který s týmem Jackie Chan DC Racing obsadil druhé místo v letošním Le Mans.

United Autosports: tým Fernanda Alonsa pro debut na scéně sportscar

United Autosports: tým Fernanda Alonsa pro debut na scéně sportscar

Foto: Toyota

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
20:22 | Úterní menu: 12:30 Alfa Romeo Sauber 16:00: Renault
20:21 | Šéfem inženýrů Williamsu bude bývalý technický šéf McLarenu Doug McKiernan.
9:39 | Red Bull měl v 9:00 představit RB14, ale od té doby čas posouvá... takhle tu konkurenci nedožene.
9:18 | Tatiana Calderon zůstává v GP3.
8:23 | Romaina Grosjeana dnes v 6 ráno vzbudila dopingová kontrola :)

Prezentace vozů 2018

Tým Datum
Haas 14. února
Williams 15. února
Red Bull 19. února
Sauber 20. února
Renault 20. února
Ferrari 22. února
Mercedes 22. února
McLaren 23. února
Force India 25. února (?)
Toro Rosso 26. února