WEC Portimao: Toyota slaví triumf, nové Ferrari opět na pódiu | Foto: Toyota Gazoo Racing

Foto: Toyota Gazoo Racing

WEC Portimao: Toyota slaví triumf, nové Ferrari opět na pódiu

Smolné problémy pro Toyotu #7, dominantní vítězství Toyoty #8, další pódium pro Ferrari i premiérové stupně vítězů pro nové Porsche 963 LMDh ve vytrvalostním mistrovství světa FIA WEC. Taková byla nedělní šestihodinovka v Portimau.

V březnu na Sebringu vyfouklo Toyotě vítězství v kvalifikaci nové Ferrari 499P zásluhou skvělé práce Antonia Fuoca, nicméně v portugalském Portimau byly mistrovské Toyoty dominantní po celý víkend. Po ovládnutí všech volných tréninků získala Toyota taktéž pole position zásluhou Brendona Hartleyho ve voze #8 a na roštu obsadila kompletní první řadu.

Start šestihodinového závodu ale vyšel lépe Toyotě GR010 Hybrid #7. Mike Conway se z druhého místa brzy prosmýkl do čela a začal si budovat náskok, naopak Sébastien Buemi startující s „osmičkou“ se propadl za Jamese Calada ve Ferrari #51.

I když Conway v úvodu závodu odvedl skvělou práci pro svoji posádku, se svými parťáky Jose Mariou Lopezem a Kamujem Kobajašim se nakonec z druhého vítězství po Sebringu v řadě neradoval. Toyotě #7 totiž zmařil závod vadný senzor z oblasti hnací hřídele, který přestal odesílat data na ředitelství závodu. Toyota #7 tak musela nuceně zamířit do garáže kvůli opravě a na trať se vrátila se sedmi koly ztráty.

Vítězství tak dominantním způsobem získala Toyota #8. Sébastien Buemi ještě během svého úvodního stintu překonal Calada a po problémech vozu #7 převzala „osmička“ vedení. To už Buemi s parťáky Hartleym a Rjem Hirakawou dokázali udržet až pod šachovnicovou vlajku. Posádka Toyoty #8 vyhrála s náskokem jednoho kola a převzala vedení v šampionátu. Buemi, Hartley a Hirakawa mají nyní 53 bodů, jezdci Toyoty #7 mají po nedělním devátém místě bodů 40 a klesli na místo třetí.

Druhé místo v šampionátu po druhém místě v Portimau a druhém pódiu v řadě drží Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen, kteří se společně střídají ve Ferrari 499P #50.

Premiérové stupně vítězů ve WEC pro nový prototyp Porsche 963 LMDh získali společnými silami Kevin Estre, Andre Lotterer a Laurens Vanthoor, kteří pod osobním dohledem šéfa týmu Rogera Penskeho dojeli třetí s vozem #6. Sesterský prototyp #5 skončil ve třídě LMH až desátý po problémech s posilovačem řízení, celkově však u továrního Porsche pod velením týmu Penske panuje po tomto víkendu velká spokojenost. V sobotu před nedělním podnikem WEC v Portugalsku totiž v USA pokračoval šampionát IMSA WSC stominutovým sprintem v ulicích Long Beach, kde vozy Porsche 963 LMDh obsadily první a třetí místo. Nová zbraň Porsche, se kterou bude v červnu německá značka bojovat v Le Mans o jubilejní dvacátý triumf, tak získala první vítězství v rámci svého životního cyklu.

Radost může panovat i u Peugeotu. Po katastrofálním Sebringu byly u vozů 9X8 poprvé nasazeny nové komponenty převodovky a rázem z toho bylo páté a sedmé místo po bezproblémovém závodě.

Závod v nejvyšší třídě Le Mans Hypercar nedokončil pouze Vanwall týmu Colina Kollese. Novému hypervozu selhaly brzdy a Jacques Villeneuve za volantem bezmocně doklouzal až do bariér.

Ve třídě LMP 2 se z vítězného doublu raduje tým Zaka Browna United Autosports. Triumfovala posádka prototypu Oreca 07 Gibson #23 ve složení Giedo van der Garde, Joshua Pierson, Oliver Jarvis. Tu o vítězství nepřipravila ani pětisekundová penalizace a van der Gardeho nefunkční vysílačka. Za týmovými kolegy dojeli druzí Philip Hanson, Frederick Lubin a Ben Hanley se sesterským vozem #22.

Na stupních vítězů je doplnili ještě Robert Kubica, Louis Deletraz a Rui Andrade s vozem #41 belgické stáje WRT.

Corvette Racing získal ve třídě LMGTE – AM po vítězství na Sebringu druhý triumf v řadě, o který se opět postarali Ben Keating, Nicolas Varrone a Nicky Castburg, který v posledních minutách odolával velkému tlaku ze strany Alessia Rovery ve Ferrari #83.

Sezona WEC bude pokračovat v belgickém Spa 29. dubna.

Doporučujeme

Články odjinud