WEC: Porsche slaví na CoTA double, interní souboj rozhodla týmová režie

O tomto víkendu pokračoval na okruhu CoTA nedaleko texaského Austinu světový vytrvalostní šampionát FIA WEC. Již třetí double v celkovém pořadí získal v Texasu tým Porsche, o triumfu posádky z vozu #2 rozhodla týmová režie.

Stejně jako před čtrnácti dny v Mexiku, tak i na okruhu Amerik jen pár mil od Austinu dominovalo celému závodnímu víkendu Porsche. S výjimkou třetího tréninku, který vyhrála Toyota, dominovaly prototypy 919 Hybrid všem měřeným tréninků i závodu samotnému.

Porsche získalo první řadu v kvalifikaci a vedoucí pozice ve třídě LMP 1 udrželo i po startu závodu. Konkurenční japonská Toyota se snažila na svého německého soupeře vyzrát odlišnou taktikou zastávek v boxech a dokonce se v jeden čas vozy TS050 Hybrid pohybovaly na čele závodu. Porsche však nakonec dokázalo vysokým konstantním tempem japonského konkurenta udolat.

V poslední hodině závodu kroužil na čele prototyp Porsche 919 Hybrid #1 posádky Neel Jani, Nick Tandy, André Lotterer. Tato trojice však musela přenechat vítězství v závodě Timu Bernhardovi, Earlu Bamberovi a Brendonu Hartleymu ze sesterského vozu #2. Posádka „dvojky“ získala již čtvrtou výhru v řadě a navýšila tak svůj náskok v čele průběžného pořadí mistrovství světa.

Třetí místo ve třídě LMP 1 a zároveň i v celkovém pořadí získali Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima a Stéphane Sarrazin, který pro závod v USA nahradil v posádce Toyoty TS050 Hybrid #8 Anthonyho Davidsona.

Ve třídě LMP 2 získali vítězství po velmi přesvědčivém výkonu Nicolas Lapierre, Gustavo Menezes a André Negrao z týmu Signatech Alpine Matmut. O vítězství tuto trojici nepřipravila ani závada na jednom ze zadních světel, kterou vyřešila blesková výměna zadní části vozu v boxech.

Nechybělo mnoho a tovární tým Porsche mohl slavit vítězství i v prestižní třídě LMGTE – PRO. Alessandro Pier Guidi s vedoucím Ferrari 488 GTE #51 totiž musel jen těsně před koncem závodu do boxů kvůli výměně prasklé pneumatiky.

Ital s Ferrari se následně vrátil na trať jen těsně před Michaela Christensena jedoucího na druhém místě v Porsche 911 RSR #92. Pier Guidi se však útokům Dána ve službách Porsche ubránil a společně se svým parťákem Jamesem Caladem mohl po dojetí závodu vystoupit na stupínek nejvyšší. Druhé místo zbylo na Christensena a Estreho z Porsche, třetí dojeli Davide Rigon a Sam Bird se druhým Ferrari týmu AF Corse.

Tovární vozy Aston Martin a Ford se v LMGTE – PRO v Austinu na stupně vítězů nedostaly.

Šestihodinový závod na CoTA ve třídě LMGTE – AM vyhráli Paul Dalla Lana, Pedro Lamy a Mathias Lauda z týmu Aston Martin Racing.