WEC nabídne v nové sezoně velké bitvy i Jacquese Villeneuva | Foto: Vanwall Racing

Foto: Vanwall Racing

WEC nabídne v nové sezoně velké bitvy i Jacquese Villeneuva

Rekordní startovní rošt elitní třídy sportovních vozů, to v sezoně 2023 nabídne vytrvalostní mistrovství světa FIA WEC. Kategorie Le Mans Hypercar, která v roce 2021 nahradila předešlou třídu LMP 1, se rozrostla už na 13 startujících speciálů. Celkově do každého ze sedmi závodů odstartuje minimálně 38 vozů a svůj sen o vítězství v Le Mans nevzdává ani Jacques Villeneuve.

Ve WEC se začíná naplno projevovat sjednocení světové scény sportovních vozů mezi evropskou (potažmo v kontextu WEC celosvětovou) a americkou scénou. Ve třídě LMH se totiž od letoška objevují i nové prototypy LMDh, které jsou primárně určeny pro USA. V zámořském seriálu IMSA WeatherTech SportsCar Championship speciály se standardizovanými komponenty včetně šasi a hybridního ústrojí nahrazují předešlé prototypy DPi.

S novými prototypy LMDh tak do WEC vstupuje tovární stáj Porsche ve spolupráci s týmem Penske. Dva vozy 963 budou pilotovat stálice německé značky včetně Kévina Estreho či Andrého Lotterera, nováčkem v německých barvách je pak americký šampion IMSA WSC Dane Cameron. Speciály Porsche 963 LMDh však figurují ve startovní listině celkem čtyři, další dva totiž nasazují soukromé stáje Hertz Team Jota a Proton Competition.

S novým vozem LMDh vstupuje do WEC i Cadillac, který v jezdecké posádce mimo jiné sází i na bývalého pilota Porsche a parťáka Nica Hülkenberga z vítězného Le Mans 2015 Earla Bambera.

Další startující týmy už nasazují speciály postavené podle pravidel Le Mans Hypercar. Mistrovská Toyota se vrací se dvěma vozy GR010 Hybrid, Peugeot se chystá na první kompletní sezonu s dvojicí speciálů 9X8, fanoušky i novináři velmi očekávaný návrat Ferrari do nejvyšší třídy po 50 letech proběhne se dvěma vozy 499P. Do WEC se s jedním hypervozem SCG 007 LMH vrací i americký „garážista“ Glickenhaus.

Mnoho otazníků vyselo nad schválením přihlášky do kompletní sezony 2023 od rakouské stáje ByKolles. Ta svůj nový hypervůz prezentuje pod označením Vanwall Vandervell 680 a právě o právo na využívání historického názvu Vanwall byly vedeny spory, které tým Colina Kollese nepustily v loňském roce do šampionátu.

Zdá se však, že ByKolles si svůj nárok startovat ve WEC s vozem jménem Vanwall uhájil. Ve startovní listině se tým rumunského byznysmena objevil pod novým oficiálním označením Floyd Vanwall Racing Team (výrobce zavazadel Floyd je novým titulárním partnerem stáje) a rovnou odtajnil i jezdeckou sestavu. A ta je velmi zajímavá, i když ne nečekaná.

Spolu s dlouhodobými piloty stáje Tomem Dillmannem a Estebanem Guerrierim se bude v kokpitu střídat Jacques Villeneuve. Kanadský jednapadesátiletý mistr světa F1 a vítěz Indy 500 pro ByKolles testoval v Barceloně už na přelomu listopadu a prosince a už tehdy se spekulovalo o tom, že Villeneuve dostane od Colina Kollese jednu ze závodních sedaček. To se nakonec potvrdilo. Kanaďan se tak nevzdává svého snu o završení trojkoruny motorsportu, v Le Mans se představí poprvé od roku 2008, kdy v barvách Peugeotu s Nicolasem Minassianem a Marcem Geném na La Sarthe obsadil druhé místo.

Ve startovní listině třídy Le Mans Hypercar zatím chybí italská značka Isotta Fraschini, která plánovala závodní debut s vlastním novým hypervozem ve Spa. Vývoj speciálu Tipo 6 LMH-C stále pokračuje a italská manufaktura, která pro WEC spojuje síly s britskou stájí Vector Sport, aktuálně plánuje první start v závodě na 9. července na domácí půdu do Monzy.

Nová sezona WEC odstartuje 17. března tisícimílovým závodem v americkém Sebringu, 100 let od prvního Le Mans se bude slavit 10.-11. června.

Doporučujeme

Články odjinud