WEC: Lopez, Conway a Kobajaši vyhráli pro Toyotu na Silverstonu

WEC: Lopez, Conway a Kobajaši vyhráli pro Toyotu na Silverstonu

Na britském Silverstonu odstartovala čtyřhodinovým závodem nová sezóna světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC v podobném duchu, jako skončila ta minulá. Tovární vozy Toyota TS050 Hybrid získaly vítězný double, byť soukromé prototypy v LMP 1 zaznamenaly v porovnání s loňským rokem znatelný výkonnostní progres.

Z pole position na Silverstonu odstartoval Mike Conway s Toyotou #7 před Sébastienem Buemim za volantem sesterského vozu #8. Z řady druhé odstartovaly do závodu prototypy týmu Rebellion Racing #1 a #3, které během kvalifikace zatlačily na Toyoty a za japonskými vozy zaostaly o méně než sekundu.

V závodním tempu však byly Toyoty jasně rychlejší a v prvních minutách se vzdalovaly švýcarským prototypům.

Krátce po startu však tempo závodu zpomalil výjezd safety caru kvůli stojícímu Paulu di Restovi s prototypem Oreca 07 týmu United Autosports. Po odklizení vozu opět dlouho nevydržela zelená fáze, protože prototyp Ginetta G60-LT-P1 #6 opustilo pravé zadní kolo a na trati byla vyhlášena plná žlutá fáze.

Neutralizaci závodu využil tým Rebellion Racing pro dvojitý pit stop, díky čemuž se švýcarské vozy dostaly na první dvě pozice celkového pořadí. Toyoty zajely do boxů až po vyvěšení zelených vlajek a přišly tudíž o možnost pit stopu zdarma.

Během zastávky se Toyota #8 dostala před Toyotu #7 a byl to tedy Sébastien Buemi, který odstartoval stíhací jízdu prototypů Rebellion R13 Gibson v čele závodu. Během druhé hodiny závodu se Toyoty dostaly zpět do vedení a oba japonské prototypy si několikrát prohodily pořadí na prvních dvou pozicích.

Závod v dalším průběhu ještě narušil déšť, během kterého vypověděl Toyotě #8 službu stěrač. Tato nepříjemnost však byla poslední překážkou pro japonský tým v cestě za vítězným doublem.

Toyoty během deště zůstaly nejdéle ze všech na trati ve snaze přečkat přeháňku na hladkých pneumatikách, to ovšem kvůli intenzitě deště nebylo možné, a tak i oba vozy TS050 Hybrid zamířily do boxů pro pneumatiky se vzorkem. Díky tomu se zpět do boje o čelo vrátil vůz Rebellion #3, před Toyoty už se ale nedostal.

Do závěrečné fáze závodu vstoupil ve vedení Jose Maria Lopez s Toyotou #7, kterého ale v poslední půlhodině rychle dotahoval Kazuki Nakadžima s vozem #8. Japonci však pro útok na první pozici již nezbyl čas, a tak se z vítězství na Silverstonu radují „Pechito“ Lopez, Kamuj Kobajaši a Mike Coway z Toyoty #7.

Druhou pozici při své premiéře za Toyotu získal Brendon Hartley společně se svými parťáky z Toyoty #8 Sébastienem Buemim a Kazukim Nakadžimou. Místo třetí obsadili Nathanaël Berthon, Pipo Derani a Loic Duval, kteří společně sdíleli prototyp Rebellion R13 Gibson #3.

LMP 2

Ve třídě LMP 2 dnešní závod vyhráli Nicolas Lapierre a Antonin Borga s prototypem Oreca 07 Gibson #42 týmu Cool Racing, který dnes debutoval ve FIA WEC.

Lapierre a Borga museli absolvovat čtyřhodinovku na Silverstonu pouze ve dvou, protože jejich třetí jezdec Alexandre Coigny se zranil během sobotního závodu evropské Le Mans Series.

Místo druhé v LMP 2 získal tým Signatech Alpine zásluhou Thomase Laurenta, který v samém závěru dokázal předjet Fritse van Eerda s Orecou stáje Racing Team Nederland. Za ten ve WEC jezdí i bývalý pilot F1 Giedo van der Garde.

LMGTE – PRO & LMGTE - AM

Kategorie LMGTE – PRO nabídla během celého závodu napínavé souboje mezi všemi třemi zúčastněnými značkami Porsche, Ferrari a Aston Martin.

Z vítězství se nakonec na Silverstonu radují Gianmaria Bruni a Richard Lietz s vozem Porsche 911 RSR-19 #91, kteří dojeli první před týmovými kolegy Kevinem Estrem a Michaelem Christensenem ze sesterského vozu #92.

Třetí pozici na domácí trati získal Aston Martin Vantage #97 posádky Maxime Martin, Alex Lynn.

Ve třídě LMGTE – AM nedělní závod vyhrálo Ferrari 488 GTE EVO #83 týmu AF Corse posádky Nicklas Nielsen, Emmanuel Collard, Francois Perrodo.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Doporučujeme

Články odjinud