WEC Fudži: Dominance Toyoty a rovnost bodů. O titulu se rozhodne v Bahrajnu

Po dvouleté covidové pauze se světový vytrvalostní šampionát WEC konečně vrátil pod horu Fudži. Šestihodinový závod na své domácí půdě ovládla Toyota.
Foto: Toyota Gazoo Racing
WEC Fudži: Dominance Toyoty a rovnost bodů. O titulu se rozhodne v Bahrajnu | Foto: Toyota Gazoo Racing

Japonské vozy Toyota GR010 Hybrid byly ve Fudži nejrychlejší od úvodních pátečních tréninků až po sobotní kvalifikaci. V té získal pole position závodící šéf stáje Kamuj Kobajaši s hypervozem #7.

Kobajaši tak v neděli s úderem čtvrté ranní našeho času odstartoval z pole position následován Sébastienem Buemim v sesterském voze #8, který startoval z místa druhého.

Toyota #7 poté kroužila na čele závodu až do chvíle, kdy vedení týmu rozhodlo o prohození pozic na čele. Na základě týmové režie se tak dostala do čela Toyota #8, která si následně dokroužila pro vítězství.

Triumf posádky Sébastien Buemi, Rjo Hirakawa, Brendon Hartley znamená, že se piloti vozu #8 bodově dotáhli na lídry šampionátu ze stáje Alpine. Jezdci francouzského týmu Andre Negrao, Matthieu Vaxiviére a Nicolas Lapierre doplatili se svým starším prototypem LMP 1 na přísné nastavení systému Balance of Perfomance. Po červencovém vítězství v Monze nyní výkonnostně ztrácely na Toyoty více než 100 koní.

Po takovém zpomalení mohla trojice stáje Alpine reálně usilovat maximálně o třetí místo, na které také nakonec dojela. Mezi Alpine a Toyotu #8 se vtěsnala pouze trojice z Toyoty #7 ve složení Kamuj Kobajaši, Jose Maria Lopez, Mike Conway.

V čele šampionátu mají nyní Negrao, Vaxiviére a Lapierre z Alpinu 121 bodů, tedy zcela stejně jako nedělní vítězové Buemi, Hirakawa a Hartley. O titulu mistrů světa tak rozhodne až osmihodinovka v Bahrajnu 12. listopadu.

V cíli závodu v Japonsku byly rovněž klasifikovány oba nové Peugeoty 9X8, které při debutu v Monze provázela řada technických potíží. Oba speciály však potkaly problémy s turbodmychadlem. Vůz #93 posádky Di Resta, Jensen, Vergne dojel čtvrtý se sedmikolovou ztrátou, sesterský speciál #94 trojice Duval, Menezes, Rossiter byl klasifikován na 20. místě s 15 koly ztráty.

Glickenhaus se ve Fudži do soubojů v LMH nezapojil, americká stáj totiž z úsporných důvodů do Japonska necestovala. 

Třídu LMP 2 vyhrál tým WRT s prototypem Oreca 07 Gibson #31 (Gelael / Frijns / D. Vanthoor), v LMP 2 Pro-Am vyhrála stáj AF Corse s prototypem Oreca 07 Gibson #83 (Perrodo / Nielsen / Rovera). Slovenská stáj ARC Bratislava ve Fudži chyběla z logistických důvodů.

Ferrari oslavilo vítězný double v LMGTE - PRO, vůz 488 GTE EVO #51 (Pier Guidi / Calado) triumfoval před sesterským speciálem 488 GTE EVO #52 (Molina / Fuoco).

V LMGTE - AM vyhrál tým TF Sport s Astonem Martin Vantage AMR #33 (Keating / Chaves / Sorensen).

Kompletní výsledky závodu naleznete zde.

Další článek: Jak FIA vypočítala a stanovila startovní rošt pro GP Itálie? Absolvujte rychlokurz

Témata článku: , ,