Webberovi vyšla sázka na přechodné pneumatiky

Mark Webber se jako jediný rozhodl nasadit v závěru kvalifikace přechodné pneumatiky a bude startovat z prvního místa. Sebastian Vettel je na roštu třetí.

Opět se z pole position raduje jezdec Red Bullu, ale poprvé v sezoně jím je Mark Webber. Sebastian Vettel se tentokrát nevešel do první řady a kvalifikoval se jako třetí.

Webber v závěru jako jediný zariskoval, zvolil přechodné pneumatiky a ostatním unikl o více než 1,3 sekundy. "Bylo to kolektivní rozhodnutí, děkuji svému inženýrovi Ciaronovi. Pole position patří jemu," vysvětloval Australan. "Na konci začalo mrholit. Na některých místech vůz seděl, jinde to bylo dost riskantní, ale řekl mi, ať do toho jdu." 

Držitel pole position si zpočátku nebyl jistý, jestli se nakonec nestane černou ovcí první desítky. Zdůraznil, že celá kvalifikace byla obtížnou zkouškou pro všechny a ti, kteří vypadli na začátku, se určitě nemusí stydět. "Když se podíváte na množství stojaté vody v první a druhé části kvalifikace, bylo obtížné zajet rychlé kolo. Šlo snadno udělat chybu a skončit vzadu. Ve druhé části by se hodila spíše kánoe," hodnotil s mírnou nadsázkou Webber. "Když tady prší, je to vždy působivé."

Australan ví, že v závodech se zatím Red Bull neobešel bez problémů, ale ujišťuje, že tým stále pracuje na zlepšení spolehlivosti svých vozů. "Zítra nás čeká dlouhý závod. Můžeme se tu přiblížit dvouhodinovému časovému limitu. Dnes jsme splnili, co jsme museli," dodal na závěr. 

Sebastian Vettel sice poprvé v sezoně nevybojoval pole position, ale i se třetím místem je za daných okolností spokojen. "Na začátku třetí části to bylo obtížné. Na trati bylo hodně vody a bylo správné vyvěsit červenou vlajku. Auta jsou nízká, takže jsme spíš plavali než řídili," schvaloval rozhodnutí Charlieho Whitinga přerušit kvalifikaci. 

Na rozdíl od svého týmového kolegy si ponechal i na konci mokré obutí. "Hned po kvalifikaci jsem mu (Webberovi) řekl: 'Dobrá práce, kamenná tváři!'," smál se Němec. "Na konci voda mizela rychleji, než si většina lidí myslela."

"V první části vypadli někteří favorité. Nejdůležitější bylo dostat se v klidu dál. Třetí místo je nakonec velmi dobrý výsledek," dodal Vettel, který připomněl, že ztráta na druhého Rosberga, který zvolil stejné obutí, byla jen lehce přes jednu desetinu sekundy.

Další článek: Hamilton špatnou startovní pozici bere jako výzvu