Webber zajel poprvé v sezoně pole position, Vettela zlobil KERS

Mark Webber si připsal svou první letošní pole position. Z dnešní kvalifikace na svém oblíbeném okruhu byl nadšený. Sebastian Vettel měl potíže s KERS, ale nechce se na ně vymlouvat.
Webber zajel poprvé v sezoně pole position, Vettela zlobil KERS

Piloti Red Bullu si v dnešní kvalifikaci na Velkou cenu Japonska na okruhu Suzuka vyjeli umístení v první řadě. Poprvé v sezoně zajel pole position Mark Webber a získal tak svou dvanáctou pole position v F1. Naposledy startoval z prvního místa loni 14. října v Koreji. Sebastian Vettel se tentokrát musel spokojit s druhým místem.

Webber porazil svého týmového kolegu poprvé v sezoně. "Je to skvělá trať, jízdu si tu vždy užíváme. Mít pole position při své poslední jízdě na této fenomenální trati je krásné rozloučení. Nikdy nezapomenu na dnešní první sektor. Přesně o tohle se snažíme, proto tuto práci děláme. Je to světlý okamžik dnešního dne," pochvaloval si. "Abychom byli upřímní, kolo nebylo špatné, ale vždy chcete trochu přidat. "

"Pokud můžete, musíte těchto příležitostí využít. Pořád odvedl fenomenální práci," poukázal Australan na potíže týmového kolegy Vettela, kterého v kvalifikaci potkaly problémy s KERS. Sám Webber měl v minulosti s KERS problémy hned několikrát. "Když se vám to stane, musíte to přijmout. Také já jsem se v minulosti pokoušel kvalifikovat bez těchto vymožeností."

Ve druhé části měl Webber drobný incident se Sergiem Pérezem, ale věří, že mu za něj žádný trest nehrozí. "Chystal se do boxů, inženýři mi řekli, že skončil měřené kolo, takže jsem mohl jít před něj. Kdyby byl v rychlém kole, uvolnil bych mu cestu," vyvsvětlil.

Vettel se odmítá vymlouvat na potíže s KERS, které ho postihly při první výjezdu. Tým pak závadu odstranil, ale Němec se v závěru nezlepšil. "Ráno jsme měli problém, ale nemyslím, že to způsobilo rozdíl při hledání rytmu. Máme na tomto okruhu za sebou dost kol. Gratuluji Markovi, zajel skvělé kolo. Nejsem pro žádná 'kdyby', vždycky je to bez nich. Bez 'kdyby' jsme dnes druzí," zhodnotil.

Z pohledu týmu je s výsledkem spokojen, kvalifikaci si prý užíval. "Auto dnes bylo fenomenální. Myslím, že jsme všichni tlačili na hranu. Na různých místech přicházely prudké poryvy větru, tlačíme a chyby přicházejí," vzpomínal na svůj široký nájezd v zatáčce Spoon. "Udržel jsem se na trati. Podruhé jsem tam byl konzervativnější."

Šéf týmu Christian Horner je spokojen, že tým obsadil první řadu, pochválil Webbera za mimořádný výkon i Vettela za to, jak se vyrovnal s potížemi s KERS. "Musíme pochopit problém s jeho autem. Je to podruhé, co jsme měli potíže s KERS, doufejme, že zítra tyto vynikající pozice proměníme v dobrý bodový příděl," přeje si.

Thierry Salvi z Renaultu rovněž nešetřil slovy chvály na adresu obou pilotů a připomněl, že Renault získal rekordní 209. pole position. "Na to můžeme být velmi hrdi. Ale stejně důležitá je výhoda, jakou nám to zítra poskytne," upozornil.

Další článek: Alonso boj o titul zavrhl, soustředí se na Mercedes

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10