Webber zajel poprvé v sezoně pole position, Vettela zlobil KERS

Mark Webber si připsal svou první letošní pole position. Z dnešní kvalifikace na svém oblíbeném okruhu byl nadšený. Sebastian Vettel měl potíže s KERS, ale nechce se na ně vymlouvat.
Webber zajel poprvé v sezoně pole position, Vettela zlobil KERS

Piloti Red Bullu si v dnešní kvalifikaci na Velkou cenu Japonska na okruhu Suzuka vyjeli umístení v první řadě. Poprvé v sezoně zajel pole position Mark Webber a získal tak svou dvanáctou pole position v F1. Naposledy startoval z prvního místa loni 14. října v Koreji. Sebastian Vettel se tentokrát musel spokojit s druhým místem.

Webber porazil svého týmového kolegu poprvé v sezoně. "Je to skvělá trať, jízdu si tu vždy užíváme. Mít pole position při své poslední jízdě na této fenomenální trati je krásné rozloučení. Nikdy nezapomenu na dnešní první sektor. Přesně o tohle se snažíme, proto tuto práci děláme. Je to světlý okamžik dnešního dne," pochvaloval si. "Abychom byli upřímní, kolo nebylo špatné, ale vždy chcete trochu přidat. "

"Pokud můžete, musíte těchto příležitostí využít. Pořád odvedl fenomenální práci," poukázal Australan na potíže týmového kolegy Vettela, kterého v kvalifikaci potkaly problémy s KERS. Sám Webber měl v minulosti s KERS problémy hned několikrát. "Když se vám to stane, musíte to přijmout. Také já jsem se v minulosti pokoušel kvalifikovat bez těchto vymožeností."

Ve druhé části měl Webber drobný incident se Sergiem Pérezem, ale věří, že mu za něj žádný trest nehrozí. "Chystal se do boxů, inženýři mi řekli, že skončil měřené kolo, takže jsem mohl jít před něj. Kdyby byl v rychlém kole, uvolnil bych mu cestu," vyvsvětlil.

Vettel se odmítá vymlouvat na potíže s KERS, které ho postihly při první výjezdu. Tým pak závadu odstranil, ale Němec se v závěru nezlepšil. "Ráno jsme měli problém, ale nemyslím, že to způsobilo rozdíl při hledání rytmu. Máme na tomto okruhu za sebou dost kol. Gratuluji Markovi, zajel skvělé kolo. Nejsem pro žádná 'kdyby', vždycky je to bez nich. Bez 'kdyby' jsme dnes druzí," zhodnotil.

Z pohledu týmu je s výsledkem spokojen, kvalifikaci si prý užíval. "Auto dnes bylo fenomenální. Myslím, že jsme všichni tlačili na hranu. Na různých místech přicházely prudké poryvy větru, tlačíme a chyby přicházejí," vzpomínal na svůj široký nájezd v zatáčce Spoon. "Udržel jsem se na trati. Podruhé jsem tam byl konzervativnější."

Šéf týmu Christian Horner je spokojen, že tým obsadil první řadu, pochválil Webbera za mimořádný výkon i Vettela za to, jak se vyrovnal s potížemi s KERS. "Musíme pochopit problém s jeho autem. Je to podruhé, co jsme měli potíže s KERS, doufejme, že zítra tyto vynikající pozice proměníme v dobrý bodový příděl," přeje si.

Thierry Salvi z Renaultu rovněž nešetřil slovy chvály na adresu obou pilotů a připomněl, že Renault získal rekordní 209. pole position. "Na to můžeme být velmi hrdi. Ale stejně důležitá je výhoda, jakou nám to zítra poskytne," upozornil.

Další článek: Alonso boj o titul zavrhl, soustředí se na Mercedes

11:47 | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00