Webber chválí Vettela, který po dramatickém závodě získal titul

Oba jezdci Red Bullu mají za sebou obtížný a dramatický závod. Mark Webber dojel na čtvrtém místě, Sebastianu Vettelovi šestá příčka stačila k zisku třetího titulu mistra světa v řadě. AKTUALIZOVÁNO.
Webber chválí Vettela, který po dramatickém závodě získal titul

Piloti Red Bullu se sice neprosadili na stupně vítězů, ale s dramatickým finále sezony 2012 mohou být spokojeni. Mark Webber dojel ve Velké ceně Brazílie čtvrtý, Sebastian Vettel šestý, což mu vzhledem k druhému místu Fernanda Alonsa stačilo k zisku třetího titulu mistra světa v řadě.

Webber chválil svého týmového kolegu. "Zvládnout to (titul mistra světa) třikrát v řadě je velmi velmi mimořádné. Loňský rok byl přímočařejší, letos to bylo trochu obtížné, stejně jako v roce 2010. Gratuluji mu, je to skvělá práce," uvedl Australan, který se s týmovým kolegou po restartu během závodu málem dostal ke kontaktu. "Chtěl jsem se zařadit, ale byl jsem na bílé čáře a neměl absolutně žádnou přilnavost. Snažil jsem se jet zeširoka a nedotknout se Sebastiana."

Během závodu se letos šestý jezdec šampionátu propadl pořadím po kolizi s Kamujem Kobajašim. "Byl to pro mě i pro Seba celkem obtížný závod. Pro nás, kteří jsme seděli v autě, nebyla teplota nejlepší. Ale co se týče dramatičnosti, tak jsme nezklamali, ne?" dodal druhý pilot Red Bullu.

Novopečený nejmladší trojnásobný mistr světa historie Vettel si na nedostatek dramatičnosti rozhodně stěžovat nemůže. Po startu klesl ze čtvrtého místa na sedmé a po kontaktu s Brunem Sennou během prvního kola si poškodil auto a dostal se do hodin. Přesto se rychle probojoval zpátky na sedmou příčku. V proměnlivých podmínkách se jeho pozice neustále měnila, chvilku byl provizorním mistrem světa on, chvilku Alonso.

"Byl to neuvěřitelný závod. Udělali všechno, aby to pro nás dnes bylo obtížné. Když se ve čtvrté zatáčce bezdůvodně dostanete do hodin, není to zrovna nejlepší pocit. Měl jsem celkem štěstí, že mě nikdo další netrefil," vzpomínal na začátek závodu Vettel. "Myslím, že to byl nejtěžší závod, jaký jsme měli, ale dál jsme věřili a zůstali svými. Hodně lidí zkoušelo špinavé triky, některé věci byly z našeho pohledu na hranici, ale nikdy nás to nenaštvalo a nerozhodilo. Makali jsme až do konce."

Pětadvacetiletý Vettel ví, že mu k jeho návratu zpět pořadím pomohlo i počasí. "Během víkendu nám lidé zkoušeli podsunout, že když bude pršet, bude to pro nás těžké. Myslím, že jsme dnes ukázali, že máme rádi mokré podmínky stejně jako suché. Dnes nám dokonce trochu pomohly. Po deseti či dvaceti kolech jsem byl zpátky na čtvrtém či pátém místě za Fernandem," vzpomínal. Když trať začala osychat, více se projevilo poškození jeho vozu. "Přední křídlo bylo naštěstí neporušené, ale na suchu jsme neměli rychlost. Bylo to opravdu náročné. Jak chcete zůstat klidní? Jen bojujete a bojujete a postupujete dopředu."

Šéf týmu Christian Horner označil závěrečnou velkou cenu jako neuvěřitelný konec neuvěřitelné sezony. "Myslím, že nikdo netušil, jaký to dnes bude závod. Ale získat potřetí za sebou oba tituly je fenomenální. Sebastian jel lépe než kdykoliv dříve a šampionát si znovu vybojoval. Nikdy se nevzdává, což jste dnes viděli. Dnes to byl závod plný napětí, deště, sucha, nehod, hodin, safety carů, nefungovalo rádio, ale musíte se podívat na celou sezonu," rozplýval se. "Během dvaceti závodů tým odváděl úžasnou práci. Sebastian si titul opravdu zaslouží. Dokázal to proti tak těžkému soupeři, jako je Fernando Alonso, kterému musíme vyjádřit úctu za to, jak letos závodil. Díky úrovni, proti které jsme museli soutěžit, udělal šampionát ještě cennější."

Nechyběla ani poděkování všem zaměstnancům týmu, ke kterým se připojili i oba jezdci, a také majiteli Dietrichu Mateschitzovi.

Technický ředitel Adrian Newey upozornil, že po kolizi byla poškozena karoserie, výfuky a přestalo fungovat i rádio. Cení si také soudržnosti týmu během celé sezony, která nezačala pro rakouský tým sídlící v anglickém Milton Keynes dobře, nicméně skončila ziskem obou titulů. Geniální technik považuje úspěch za skvělou poctu pro všechny.

Cyril Dumont z Renaultu uvedl, že použít novou specifikaci alternátoru, se kterým byly před týdnem v Austinu problémy, bylo správné rozhodnutí. Inženýr poděkoval zaměstnancům továrny ve Viry Chatillon i dodavateli Mecachrome.

Diskuze (69) Další článek: Byla to nejlepší sezona mé kariéry, říká i po porážce Alonso