Vzhled dnešních vozů? Ostuda, říká legendární konstruktér

Gordon Murray, který se proslavil svým angažmá v týmech Brabham a McLaren, pro vizuální stránku současných monopostů nedokáže najít slova chvály.
Vzhled dnešních vozů? Ostuda, říká legendární konstruktér

Designérovi, který se mimo jiné podílel na neporazitelném voze McLaren-Honda MP4/4, se nezamlouvá uniformita vozů. Monoposty různých stájí si jsou jednoduše příliš podobné.

„K vzhledu současných aut nemám moc co říci. Myslím si, že je to ostuda. Nevadí mi ani tak to, že jim dominuje aerodynamika. Horší je, že regule vývojáře tlačí k tomu, že všechny formule vypadají stejně. Platí tu staré známé – vezměte všechny vozy, nabarvěte je na bílo a postavte vedle sebe. Nemyslím si, že bych je dokázal rozeznat. A to je špatné.

Ve formuli 1 jsem působil v 70. a 80. letech, což byla doba, kdy jste měli v navrhování aut největší svobodu. Jakmile vám pravidla určují, kde přesně má být pilot, kde palivová nádrž a kde motor, nemáte moc prostoru pro invenci. Dříve nebyl problém s těmito třemi komponenty libovolně pohybovat vpřed nebo vzad,“ prozradil Murray v rozhovoru s Peterem Windsorem.

Gordon Murray se narodil v roce 1946 v jihoafrickém Durbanu. Kromě slavných monopostů navrhl i legendární silniční auta, především McLaren F1, který dlouhá léta držel titul nejrychlejšího automobilu světa.  

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Charouz bude mít tým ve formuli 2

20:20 | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.
17:24 | Ve 20:30 začíná kvalifikace IndyCar... debutuje Kevin Magnussen. Ve 23:00 pak závod formule E z mexické Puebly.
14:06 | Po francouzských bagetách ve druhé zatáčce se dnes v Le Castellet servírují také traťové limity. V posledním tréninku bylo smazáno 10 časů.
11:11 | Týmy nejsou vůbec spokojené s bagetovými obrubníky ve druhé zatáčce. Pokud přes ně jezdec přejde, hrozí poškození vozu, což se stalo Bottasovi a Verstappenovi. Masi je však neoblomný a obrubníky zůstávají.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink Verstappen (1:31.300)
Kvalifikace Verstappen (1:29.990)
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00