Vettela čeká poslední závod za Ferrari. Připomeňte si jeho vzestupy i pády v rudém

Sebastiana Vettela čeká tento víkend poslední závod za Ferrari. V příštím roce bude jezdit za současný Racing Point, který se přejmenuje na Aston Martin.

Malajsie 2015

V prvním závodě za Ferrari skončil Vettel na třetím místě. Ve druhém v Malajsii pak vyhrál.

Pokračování 2 / 16

Maďarsko 2015

Druhé vítězství Vettela pro Ferrari po skvělém závodě. Pro Vettela to byl ze závodů za Ferrari ten nejvíce dominantní – vyhrál s náskokem 15,748 s. Velká cena byla ovlivněna úmrtím Julese Bianchiho o týden dříve.

Pokračování 3 / 16

Itálie 2015

Snad pro každého jezdce Ferrari je vítězství v Monze něco speciálního. Charles Leclerc vyhrál hned svůj první závod před tifosi. Vettelovi se to nepovedlo. Nejlepším výsledkem bylo druhé místo v roce 2015, ale se ztrátou více než 25 sekund na vítězného Hamiltona.

Pokračování 4 / 16

Singapur 2015

V Singapuru 2015 získal Sebastian Vettel první z dvanácti pole position pro Ferrari, které následně proměnil v další vítězství.

Pokračování 5 / 16

GP Mexika 2016

Vettel ke konci závodu svedl souboj s jezdci Red Bullu. Nejdříve se pokoušel zaútočit na Verstappena, který si zkrátil zatáčku. Holandský mladík za to dostal krátce po závodě penalizaci 5 sekund.

O chvíli později zaútočil na Vettela Ricciardo, ale Němec si na brzdách počínal velmi agresivně.

Sportovní komisaři si po závodě Ricciarda i Vettela zavolali a nakonec dvě hodiny po konci závodu udělili Vettelovi penalizaci 10 sekund a dva trestné body.

V závodě ale také zazněla slavná rádiová komunikace, ve které Vettel urážel tehdejšího ředitele závodu Charlieho Whitinga. Později se za svá slova omluvil v dopise adresovaném FIA.

• Adami (inženýr): Charlie říkal, že...
  • Vettel: Víš co? Tady je zpráva pro Charlieho: f*** off, vážně f*** off.

Pokračování 6 / 16

Začátek roku 2017

Tohle není jeden okamžik, ale jde o úsek Vettelovy kariéry u Ferrari, který nelze nezmínit. Na začátku roku 2017 se jemu i týmu dařilo a vypadalo to na útok na titul. Další část sezóny ale už tak úspěšná nebyla a na Hamiltona nakonec Vettel ztratil 46 bodů.

Monako 2017

Kimi Räikkönen vyhrál kvalifikaci a vedl závod. Sebastian Vettel se ale před něj dostal díky pozdější zastávce v boxech.

Pokračování 8 / 16

Ázerbájdžán 2017

Hodně divoký závod přinesl i incident mezi Vettelem a Hamiltonem. Jezdec Ferrari měl pocit, že ho Hamilton za safety carem vybrzdil, a tak si najel vedle něj a narazil do něj zboku. Hned v závodě dostal Vettel penalizaci 10 sekund stop and go. FIA pak incident řešila ještě dodatečně, ale uvedla, že se Vettel omluvil a přislíbil, že věnuje svůj čas vzdělávacím aktivitám v různých sériích FIA.

Pokračování 9 / 16

Singapur 2017

Pro Ferrari měla být Velká cena Singapuru příležitostí pro slušný výsledek. Sebastian Vettel startoval z pole position a Kimi Räikkönen ze čtvrtého místa. Hned na startu ale došlo ke kolizi mezi jezdci Ferrari a Verstappenem, kteří o chvíli později smetli i Alonsa. Bylo to poprvé v historii, kdy obě ferrari skončila v prvním kole.

Pokračování 10 / 16

Bahrajn 2018

Sebastian Vettel startoval z pole position, ale závod to rozhodně nebyl jednoduchý. Velkou strategickou bitvu nakonec vyhrál poté, co musel na konci závodu na opotřebovaných pneumatikách odolávat Bottasovi. V cíli je dělil rozdíl 0,699 s.

Pokračování 11 / 16

Německo 2018

Sebastian Vettel závod vedl, ale poté na lehce mokré trati boural do bariéry a musel skončit. Podle některých to byl zlom v jeho další kariéře u Ferrari.

Pokračování 12 / 16

Kanada 2019

Sebastian Vettel vedl závod, dokonce byl i první v cíli závodu. Za nebezpečný návrat na trať při souboji s Hamiltonem ale dostal penalizaci pěti sekund a o vítězství přišel.

Pokračování 13 / 16

Německo 2019

V roce 2019 si Vettel zpravil chuť před německými fanoušky. V kvalifikaci ho potkaly technické problémy, a tak do závodu startoval z konce pole. V deštivém a chaotickém závodě se ale dokázal vyhnout problémům a dojel na druhém místě. Hned se začalo mluvit o comebacku Vettela.

Pokračování 14 / 16

Velká Británie 2019

V závodě došlo ke slavné kolizi mezi Vettelem a Verstappenem. Jezdec Red Bullu se dokázal vrátit na páté místo, Vettel dojel po penalizaci 16.

Pokračování 15 / 16

Brazílie 2019

V průběhu sezóny 2019 to mezi Vettelem a Leclercem na trati několikrát zajiskřilo. Vše vyvrcholilo na Interlagosu, kde došlo k vzájemné kolizi.

Konec u Ferrari

12. května 2020 bylo oznámeno, že Sebastian Vettel na konci sezóny u týmu končí. Předpokládalo se, že Vettel zůstane.

„V první chvíli mě to překvapilo. Podmínky s koronavirem a tak dále – nechci se v tom už vrtat, ale nemyslím si, že tohle bylo až tak rozhodující,“ řekl pozěji Vettel.

„Objevily se spekulace, že jsme se nemohli shodnout na finančních aspektech. Tohle ale nebyl vůbec problém a nebyl by to problém.“

Pokračování 16 / 16

Poslední pódium s Ferrari?

Zatím poslední vítězství pro Ferrari získal Vettel v Singapuru 2019. Možná poslední stupně vítězů přišly v Turecku. Vettel se v závěru závodu dostal před Leclerca, který v posledním kole chyboval při útoku na Péreze.