Vyzrálý výkon jezdce i týmu: Druhý Pérez dlouho atakoval Alonsa

Sergio Pérez dlouho dotíral na vítězného Fernanda Alonsa. Sauber se mohl opřít o výbornou strategii i pěkný Mexičanův výkon. Kamuj Kobajaši po problémech s brzadmi závod nedokončil. AKTUALIZOVÁNO.
Vyzrálý výkon jezdce i týmu: Druhý Pérez dlouho atakoval Alonsa

Sauber dosáhl při Velké ceně Malajsie v Sepangu skvělého výkonu Sergio Pérez díky výborné jízdě doplněné perfektní strategií dlouho proháněl i pozdějšího vítěze závodu Fernanda Alonsa, na kterého chvíli ztrácel méně než sekundu. Po jezdecké chybě ztratil a dojel v poklidu druhý. Kamuj Kobajaši se tentokrát trápil a deset kol před cílem odstoupil.

Pérez v cíli cítil, že mohl závod vyhrát. "Myslím, že vítězství dnes bylo reálné. Tým odvedl velmi dobrou práci. Zavolal mě do boxů ve správnou dobu. Trochu jsme ztratili při druhé zastávce, kdy pozlobila spojka, ale pak jsem dokázal Alonsa stahovat kolo po kole," připomněl Mexičan.

Když už se zdálo, že by pilot Sauberu mohl zaútočit na Španěla, přišla jezdecká chyba. "Ztratil jsem kontrolu nad vozem a tím i šanci bojovat o vítězství. I tak to byl skvělý den pro tým. Podmínky byly náročné. Bylo těžké udržet auto na trati, bylo to neuvěřitelné," vzpomínal na průběh závodu. "Věděl jsem, že musím být rychlý, abych Alonsa předjel. Měl jsem dost opotřebené pneumatiky. Hledal jsem způsob jak ho předjet, byl jsem široký v nájezdu do zatáčky, dostal se na obrubník a byl rád, že to nedopadlo hůř."

"Nakonec, druhé místo je skvělý výsledek pro tým. Znamená hodně bodů. Máme za sebou teprve druhý závod, ale doufejme, že se budeme dál zlepšovat," věří aktuálně pátý jezdec celkové klasifikace.

Pomineme-li éru, kdy tým vlastnilo BMW, naposledy dovezl vůz Sauber do cíle na pódiovém umístění Heinz-Harald Frentzen ve Velké ceně USA 2003. Posledním Mexičanem na stupních vítězů byl roku 1971 Pedro Rodríguez, který dojel druhý v Nizozemsku.

Kamuj Kobajaši odstoupil ze závodu deset kol před cílem. Z úspěchu týmu měl radost, ale z vlastního výsledku byl pochopitelně zklamaný. "Měl jsem problémy s brzdami, proto jsem musel v sedmačtyřicátém kole odstoupit. Navíc moje strategie nefungovala. Měl jsem dobrý start, ale pak dlouho trvalo, než jsem přezul z přechodných pneumatik na mokré. Nebylo jednoduché udržet se na trati. Téměř ve chvíli, kdy jsem přezul, byl závod zastaven," vzpomínal Japonec. "To ale nikdo nemůže dopředu vědět. Později jsem chtěl přezout na suché, ale očekávali jsme déšť, tak jsem zůstával na přechodných."

Dojatý Peter Sauber v cíli nešetřil chválou na adresu Péreze. "Takový skvělý výsledek. Sergio zajel výtečný závod. Překonal naše očekávání. Nejvíc mě překvapilo, že byl velmi konkurenceschopný za všech podmínek a na všech typech pneumatik. Ať už měl mokré, přechodné či suché, vždy byl mezi nejrychlejšími na trati, ne-li nejrychlejší," liboval si. "Chci pochválit také Giampaola Dall´Aru a jeho tým za skvělou práci se strategií. Děkuji také všem v továrně v Hinwillu. Je mi líto Kamuje, který musel odstoupit kvůli technickému problému. I tak to byl pro tým skvělý a důležitý den."

Další článek: Alonso: Vítězství je skvělé, i tak je před námi spousta práce