Vývoj motorů letos: omezeno ale nezmrazeno. Pomůže to soupeřům?

V letošním roce mohou výrobci pracovat na libovolné části pohonné jednotky. Je ovšem otázkou, zda to soupeřům Mercedesu pomůže.
Vývoj motorů letos: omezeno ale nezmrazeno. Pomůže to soupeřům?

Vývoj motorů měl být postupně omezován ve dvou směrech. Pohonná jednotka byla rozdělaná na mnoho částí, které byly ohodnoceny jedním až dvěma žetony. Některé části byly postupně „začerněny“, takže se už nesměly vyvíjet. Na zbývajících částech výrobci pracovat mohli, ale jen v rámci pro ten rok dostupného počtu žetonů.

V letošním roce došlo ke zrušení těchto „černých políček“ a také k navýšení počtu žetonů. Od příštího roku by mohly být žetony zrušeny úplně.

„Pravidla se změnila tak, že pro tento rok černá políčka zmizela,“ řekl šéf motorářů Mercedesu Andy Cowell. „Nechtěli jsme, aby se některý z výrobců zasekl v situaci, kdy má dobrý nápad, ale nemůže ho zavést z důvodu černých políček.“

„Nechceme scénář, kde kdokoliv může říct, že nemůže dohnat ztrátu kvůli pravidlům. Každý soubor pravidel, který to dělá těžší je špatný.“

Je ovšem otázkou, zda toto rozmrazení vývoje někomu reálně pomůže. Sám Mercedes na „začerněných“ komponentech nepracuje.

„Tváří tvář pravidlům pro rok 2014 jsme kladli důraz na to, abychom se ujistili, že před Grand Prix Austrálie jsme dosáhli takového výkonu, jak je to jen možné,“ pokračuje Cowell. „Bylo to proto, že jsme věděli, že během sezóny nemůžeme představit nic dalšího. Také jsme vložili spoustu úsilí do oblastí, které budou v budoucnu nepřístupné.“

Černá políčka měla být sestavena tak, že zahrnou ty komponenty, jejichž vývoj už po nějaké době nemá příliš smysl. Příkladem je podle Cowella kliková hřídel. Naopak třeba oblast spalování zmrazena být neměla, výrobci ji stále zlepšují.  

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: Force India potvrdila, že nový vůz představí v pondělí

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen