Výrobci motorů se sejdou s FIA. Změní se pravidla?

Ve čtvrtek má proběhnout setkání výrobců motorů s Mezinárodní automobilovou federací. Výsledkem by mohlo být uvolnění pravidel v oblasti vývoje pohonných jednotek.
Výrobci motorů se sejdou s FIA. Změní se pravidla?

Mercedes, Ferrari, Honda a Renault se podle Motorsport.com ve čtvrtek setkají, aby debatovali nad případnou změnou pravidel. Dnes je vývoj pohonných jednotek omezen vývojovými žetony a existuje zde jistá snaha dát šanci Renaultu a Hondě, aby mohli udělat v průběhu zimy větší krok vpřed a dohnat Ferrari a Mercedes.

Problém je také s vývojem pohonných jednotek v průběhu sezóny. Aktuální verze pravidel (respektive dodatku) totiž říká, že pohonné jednotky musí být homologovány 28. února 2016. To samo osobě není příliš ideální a ještě horší je to v kontextu kalendáře pro příští rok. Budeme mít totiž jen dva předsezónní testy, přičemž ty první proběhnou od 22. do 25. února. To, co na testy výrobci přivezou, s tím už fakticky budou muset odjet zbytek sezóny.

V zájmu Mercedesu je samozřejmě zachování současné situace, ale nakonec by mohl i on přistoupit na kompromisní návrh.

Kromě vývoje v průběhu sezóny se mohou řešit také „black box“. Výrobci totiž každý rok dostanou určitý a postupně klesající počet žetonů, které mohou vynaložit na vývoj téměř jakékoliv části pohonné jednotky. Téměř… protože postupně přibývají komponenty, které jsou v příloze technických pravidel „začerněny“ a nesmí se už vyvíjet. Výrobci by se ale mohli dohodnout na jejich korekci nebo úplném zrušení těchto black boxů.

Související:

Slavné žetony aneb jak je to s vývojem pohonných jednotek

Slavné žetony aneb jak je to s vývojem pohonných jednotek

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Diskuze (42) Další článek: Pirelli alokovalo pneumatiky pro poslední závody včetně Mexika
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00