Výrobci motorů se sejdou s FIA. Změní se pravidla?

Ve čtvrtek má proběhnout setkání výrobců motorů s Mezinárodní automobilovou federací. Výsledkem by mohlo být uvolnění pravidel v oblasti vývoje pohonných jednotek.
Výrobci motorů se sejdou s FIA. Změní se pravidla?

Mercedes, Ferrari, Honda a Renault se podle Motorsport.com ve čtvrtek setkají, aby debatovali nad případnou změnou pravidel. Dnes je vývoj pohonných jednotek omezen vývojovými žetony a existuje zde jistá snaha dát šanci Renaultu a Hondě, aby mohli udělat v průběhu zimy větší krok vpřed a dohnat Ferrari a Mercedes.

Problém je také s vývojem pohonných jednotek v průběhu sezóny. Aktuální verze pravidel (respektive dodatku) totiž říká, že pohonné jednotky musí být homologovány 28. února 2016. To samo osobě není příliš ideální a ještě horší je to v kontextu kalendáře pro příští rok. Budeme mít totiž jen dva předsezónní testy, přičemž ty první proběhnou od 22. do 25. února. To, co na testy výrobci přivezou, s tím už fakticky budou muset odjet zbytek sezóny.

V zájmu Mercedesu je samozřejmě zachování současné situace, ale nakonec by mohl i on přistoupit na kompromisní návrh.

Kromě vývoje v průběhu sezóny se mohou řešit také „black box“. Výrobci totiž každý rok dostanou určitý a postupně klesající počet žetonů, které mohou vynaložit na vývoj téměř jakékoliv části pohonné jednotky. Téměř… protože postupně přibývají komponenty, které jsou v příloze technických pravidel „začerněny“ a nesmí se už vyvíjet. Výrobci by se ale mohli dohodnout na jejich korekci nebo úplném zrušení těchto black boxů.

Související:

Slavné žetony aneb jak je to s vývojem pohonných jednotek

Slavné žetony aneb jak je to s vývojem pohonných jednotek

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Pirelli alokovalo pneumatiky pro poslední závody včetně Mexika

19:25 | Honda potvrdila, že Verstappenův motor ze Silverstonu fungoval v tréninku normálně a může být dál používán.
14:43 | Red Bull propustil zaměstnance, který v soukromých textových zprávách používal rasistické výrazy. Zprávy se poté dostaly na sociální sítě.
14:23 | F3: Kvalifikaci vyhrál Arthur Leclerc, Staněk 15.
12:39 | Fernando Alonso nasadil třetí MGU-H. Při nasazení čtvrtého přijde penalizace.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00