Výrobci motorů se sejdou s FIA. Změní se pravidla?

Ve čtvrtek má proběhnout setkání výrobců motorů s Mezinárodní automobilovou federací. Výsledkem by mohlo být uvolnění pravidel v oblasti vývoje pohonných jednotek.
Výrobci motorů se sejdou s FIA. Změní se pravidla?

Mercedes, Ferrari, Honda a Renault se podle Motorsport.com ve čtvrtek setkají, aby debatovali nad případnou změnou pravidel. Dnes je vývoj pohonných jednotek omezen vývojovými žetony a existuje zde jistá snaha dát šanci Renaultu a Hondě, aby mohli udělat v průběhu zimy větší krok vpřed a dohnat Ferrari a Mercedes.

Problém je také s vývojem pohonných jednotek v průběhu sezóny. Aktuální verze pravidel (respektive dodatku) totiž říká, že pohonné jednotky musí být homologovány 28. února 2016. To samo osobě není příliš ideální a ještě horší je to v kontextu kalendáře pro příští rok. Budeme mít totiž jen dva předsezónní testy, přičemž ty první proběhnou od 22. do 25. února. To, co na testy výrobci přivezou, s tím už fakticky budou muset odjet zbytek sezóny.

V zájmu Mercedesu je samozřejmě zachování současné situace, ale nakonec by mohl i on přistoupit na kompromisní návrh.

Kromě vývoje v průběhu sezóny se mohou řešit také „black box“. Výrobci totiž každý rok dostanou určitý a postupně klesající počet žetonů, které mohou vynaložit na vývoj téměř jakékoliv části pohonné jednotky. Téměř… protože postupně přibývají komponenty, které jsou v příloze technických pravidel „začerněny“ a nesmí se už vyvíjet. Výrobci by se ale mohli dohodnout na jejich korekci nebo úplném zrušení těchto black boxů.

Související:

Slavné žetony aneb jak je to s vývojem pohonných jednotek

Slavné žetony aneb jak je to s vývojem pohonných jednotek

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Další článek: Pirelli alokovalo pneumatiky pro poslední závody včetně Mexika

10:25 | Změna. Letošní sezóna WEC nezačne v Sebringu ale v Portimao. Pojede se od 2. do 4. dubna. O měsíc později se tam MOŽNÁ vydá F1.
12:32 | Sainz a Leclerc se příští týden svezou ve voze SF71H z roku 2018. Každý bude jezdit jeden den.
21. ledna | Lando Norris dokončil karanténu a z Dubaje se vrátil do Velké Británie.
20. ledna | Loňský vůz Alfy Romeo měl označení C39, letošní bude mít C41, protože C40 je již dávno rozpracovaný vůz pro rok 2022 (původně 2021).