Vůz se řídí skvěle, ale spolehlivost musíme zlepšit, říká Rosberg

Mercedes dnes může díky Niku Rosbergovi slavit vítězství, technické problémy, které zastavily Lewise Hamiltona, však dělají všem členům týmu vrásky na čele.
Vůz se řídí skvěle, ale spolehlivost musíme zlepšit, říká Rosberg

Tam, kde Sebastian Vettel zakončil předcházející sezonu, započal Nico Rosberg tu letošní. Německý pilot ovládl Velkou cenu Austrálie stylem start – cíl a deklasoval zbytek startovního pole rozdílem třídy. Druhý Daniel Ricciardo na něj ztratil bezmála pětadvacet vteřin.

Rychlost monopostu W05 byla v Albert Parku vskutku ohromující a Rosberg si jízdu s ním náležitě užíval. „Tohle byl pro nás neuvěřitelný den. Začít sezonu vítězstvím je neuvěřitelné a já musím obrovsky poděkovat každému, kdo byl po celou zimu zapojen do vývoje našeho vozu. Vždycky jsem snil o tom mít tak silný Stříbrný šíp a teď to vypadá, že jej mám,“ rozplýval se Němec.

„V závodě mi všechno perfektně vycházelo. Start byl skvělý a já na to mohl od té chvíle tlačit až do konce, a přitom mít spotřebu paliva pod kontrolou.“

Avšak ani u Mercedesu nešlo v neděli odpoledne všechno úplně podle plánu. Vítěznou atmosféru kazil fakt, že týmový kolega Lewis Hamilton musel po pár odjetých kolech ze závodu pro technické problémy odstoupit.

„Navzdory našemu dnešnímu úspěchu ale také víme, že nás čeká nějaká práce. Během víkendu jsme viděli, že spolehlivost stále dělá obavy a dnes nám zabránila v tom, abychom měli v cíli oba dva vozy na silných pozicích. Máme dva týdny na to, abychom to napravili. Do Malajsie se už moc těším a nejradši bych znovu závodil hned zítra!“ dodal Němec.

Věděli jste, že...

Nico není jediným z rodu Rosbergů, kteří opanovali Velkou cenu Austrálie? Stejný kousek se podařil také jeho octi Kekemu v roce 1985.

Na druhé straně garáže převládala po skončení Velké ceny Austrálie pochopitelně zcela odlišná nálada. „Můj start dnes nebyl dobrý, při odjezdu jsem měl o poznání méně výkonu než obvykle, takže bylo ihned jasné, že je něco špatně,“ smutnil Hamilton.

„Vypadá to, že jsme jeli pouze na pět válců, a zatímco já chtěl pokračovat, museli jsme se rozhodnout pro to, že odstoupíme a že zachráníme motor. Je to smůla, ale takové je závodění a my se z toho vzpamatujeme.“

„Máme skvělý vůz a skvělý motor, a jak Nico ukázal, měli jsme dnes také opravdu dobrou rychlost. Velká gratulace jemu i týmu, je to pro nás skvělý výsledek. Z mého vlastního závodu jsem samozřejmě zklamaný, a když pomyslím na všechnu tu práci v naší továrně, která za tím stojí, tak tohle přijde velmi draho. Každopádně už jen tím, že jsme tady, že jsme vepředu a že jsme tak konkurenceschopní, jsme toho dokázali neuvěřitelně moc. Poučíme se z toho a odrazíme se zpět,“ slíbil britský pilot.       

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Paddy Lowe pak jakožto jeden z nových šéfů německé stáje připomněl, že tak silný monopost se pochopitelně nezrodil během několika uplynulých dní. Velkou zásluhu na něm mimo jiné má také Ross Brawn.   

„Bylo fantastické zvítězit jménem stovek lidí v Brackley, Brixworthu a Stuttgartu, kteří se podíleli na naší výkonnosti během několika posledních let. Také se musím speciálně zmínit o Rossovi. Do této kampaně jsem se zapojil relativně pozdě a chtěl bych mu poděkovat za jeho příspěvek během těch let až do tohoto bodu, na kterém teď můžeme stavět,“ dodal Lowe.  

Sezona 2014 zahájena - Velkou cenu Austrálie ovládl Nico Rosberg

Sezona 2014 zahájena - Velkou cenu Austrálie ovládl Nico Rosberg

Diskuze (9) Další článek: Lotus v Austrálii odjel víc kol, než čekal
10:04 | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22. října | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00