Všech 10 týmů souhlasí s Concordskou dohodu, potvrdila FIA

Drama se nekoná. Všech 10 týmů formule 1 podepíše Concordskou dohodu. Potvrdily to FIA i F1.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Všech 10 týmů souhlasí s Concordskou dohodu, potvrdila FIA | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

V průběhu úterý potvrdily podepsáni Concordské dohody tři týmy: McLaren, Ferrari a Williams. Dnes dopoledne tak učinil Haas. Podle FIA ale podepsalo nebo podepíše všech 10 současných týmů. Námitky proti dohodě měl dříve především Mercedes.

Concordská dohoda je pojmenována podle náměstí, na kterém v Paříži sídlí Mezinárodní automobilová federace. Jejím podpisem se tým zavazuje k účasti ve formuli 1. V tomto případě v letech 2021 až 2025. Concordské dohody také upravují rozdělení peněz z komerčních práv apod.

Očekává se, že Concordská dohoda poskytne spravedlivější rozdělení peněz z komerčních práv. Peníze se do teď rozdělovaly podle složitého klíče (zde například rozdělení za rok 2016). 

Týmy dostávaly peníze za účast (respektive za umístění mezi prvními deseti v předešlých letech), za pořadí v Poháru konstruktérů ale také ve formě bonusů. Nejštědřejší bonusy dostávalo Ferrari, které by si jistou výhodu mělo i nadále ponechat.

Příjmy formule 1 zažily ve druhém čtvrtletí volný pád

Příjmy formule 1 zažily ve druhém čtvrtletí volný pád

„Tento rok byl pro svět bezprecedentní a jsme hrdí, že se formule 1 v posledních měsících spojila, aby se bezpečně vrátila k závodění.“ řekl generální ředitel F1 Chase Carey.

Carey uvedl, že bylo jasné, že kvůli pandemii se uzavření dohody oddálí. „Jsme rádi, že jsme do srpna dokázali dosáhnout dohody všech deseti týmů o plánech pro dlouhodobou budoucnost našeho sportu.“

Concordská dohoda měla jít ruku v ruce s dalšími opatřeními, která mají pomoci menším týmům a zlepšit závodění. Kvůli koronaviru byly změny sportovních a především technických pravidel odloženy do roku 2022. V příštím roce ale začne platit rozpočtový strop.

„Všichni naši fanoušci chtějí vidět těsnější závodění, souboje kolo na kolo a že každý tým má šanci dostat se na pódium. Nová Concordská dohoda ve spojení s pravidly pro rok 2022 zavede základy, aby se tohle stalo skutečností a vytvoří prostředí, které je finančně spravedlivější a uzavírá rozdíly mezi týmy na závodní dráze.“

Další článek: Leclerc by ve Španělsku získal čtvrté místo, věří Ferrari

19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz
17. listopadu | Williams nasadí do testu po Abú Dhabí Nissanyho a Aitkena. Nissany se také zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí.

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10