Vše nejlepší do nového roku

A tak ho tu máme. 2012. Nemám na mysli katastrofický film Rolanda Emmericha. Ten máme v DVD knihovně už nějaký ten měsíc.
Vše nejlepší do nového roku

Rok 2011 byl náročný. Ještě silněji se projevil trend snahy dělat za méně, ale aby to vypadalo lépe. Takového efektu lze (ale pouze jen částečně) dosáhnout určitými optimalizačními kroky. Spíše se ale setkáváme se snahou oblbnout lidi tak, aby si mysleli, že si kupují kvalitu stejné úrovně.

Velmi výstižně to v rozhovoru pro Českou pozici vyjádřil Marek Rejman, pořadatel FMX Gladiator Games.

„Marketing velkých firem je nyní postaven hlavně na slevách. Kup si jeden, dostaneš druhý zdarma – to je totální shit a jsem z toho znechucený. Trh je dnes zoufalý. Chybí nápady, jak lidi zaujmout a držet je u sebe. Všichni myslí jen na to, co bude zítra, a nezajímá je, co bude za rok…

…Venku mladé sporty běžně sponzorují velké automobilky, banky. Hodně a dlouhodobě. U nás ne, tady se všechno dělá napůl, jen rychle někam nalepit své logo a pak jít zase o dům dál. Hlavně ať to vypadá cool.“

Tým F1sport, a vlastně mohu říci celý tým, který se podílí jak na provozu webů F1sport.cz, MotoGpsport.cz a televizních přenosech F1, je pod tlakem právě takových sil. Je to pochopitelné: ti, kteří takříkajíc sedí na penězích, jich pouští méně a méně, protože jich méně a méně mají k dispozici. Rozpočty klesají, ale návštěvnost a sledovanost musí růst.

To vede k nesmírně velkému riziku: budeme ve snaze splnit tento nesnadný úkol inklinovat k tomu, že budeme na webu nebo v televizi publikovat příspěvky, jejichž primární cíl není sdělit informaci tak, aby byla poskytnuta v přijatelně objektivní míře.  Ale spíše takové, které lidé už jen z principu jejich zvědavosti nebo žízni po skandálně, sexuálně a tragicky orientovaných tématech donutí zvýšit číslo v Google Analytics nebo na peoplemetrech.

Abyste mě špatně nepochopili: atraktivita sdělování obsahu a volba zajímavých témat je důležitá. Vy, lidé, si to moc přejete, ačkoli někteří z vás hodně nahlas a často tvrdí opak.

Je to ale o rozumném kompromisu. Osobně jsem přesvědčen, že najít takový kompromis je možné. V tom ostatně problém nevidím. Spíše se trochu bojím, že velká část lidstva už rezignovala na snahy jej vůbec hledat. A ještě horší by bylo, kdyby důvodem takové rezignace byla ztráta poptávky po rozumné kvalitě.

Vstupujeme do roku 2012 s nadějí a přesvědčením, že to tak není. F1sport je nadále jediným webem v českých luzích a slovenských hájích, který je přítomen na drtivé většině velkých cen přímo nebo skrze své spolupracovníky. Má vybudovanou síť kontaktů do jádra komunity F1 tak, že jsme schopni v záplavě polopravd a uměle vytvarovaných obsahů vybrat si ty pravdivé a ověřit jejich původ.

Jako první na světě jsme přišli s tím, že z týmu Brawn se stane Mercedes. Informovali jsme vás o tom, že Jenson Button podepsal smlouvu s McLaren na tři roky ještě před tím, než se před novináři ‚prokecl‘ Martin Whitmarsh. Informovali jsme o opci Ferrari na Roberta Kubicu nebo o zákulisí sporu jeho managementu s představiteli Renaultu o připravenosti na začátek sezony 2012. Prozradili jsme jako první, kolik a v jakých režimech muselo Ferrari vyplatit Kimiho Räikkönena, když se s ním potřebovalo rozloučit o rok dříve. 

Věřím, že navzdory katastroficko-negativním zprávám všude kolem bude rok 2012 dobrým rokem. Nestane se tak ale samo od sebe. Přispět musí každý individuálně. Svým nasazením, přispěním toho, na co má každý dotyčný nadání a schopnosti. A přes určitou frázovitost takových pojmů je, a jsem o tom stále přesvědčen, důležité bojovat za udržení základních lidských a společenských hodnot: stačí začít u pouhé slušnosti k druhým, a je jedno, zda to jsou lidé, které potkáváte na ulici, v práci nebo ‚virtuálně‘ na internetu. Spolehlivost. A stačí začít tím, že si splníme to, co si dohodneme, nebo že budeme tam a onde v dohodnutou dobu. Nadhled. Ve světě široké škály barev, nálad a vkusů si stačí pro začátek uvědomit, že to není ten můj názor, který je jediný správný. A takto bych mohl pokračovat, ale mojí rolí není moralizovat.

Na prahu roku 2012 slibuji, že budeme nadále usilovat o to, aby i tuto sezonu F1 a MotoGP jste si s námi patřičně užili. Aby, když už nebudete mít možnost se na velkou cenu vypravit přímo, jste měli pocit, že se nám podařilo vás tam částečně dostat skrze naše zpravodajství.

Za celý tým a všechny mé spolupracovníky vám upřímně přeji hodně zdraví a náladové pohody.

Další článek: Když se mistr svlékne. (Do civilu!)

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen