Vrátí se McLaren k motorům Honda?

Německými médii proběhla zpráva, že tým z Wokingu po vypršení smlouvy s Mercedesem na konci příštího roku může navázat spolupráci s jiným dodavatelem motorů.
Vrátí se McLaren k motorům Honda?

Počínaje sezonou 2014 budou vozy poháněny šestiválcovými turbomotory. Magazín Auto, Motor und Sport citoval zdroje z týmu, podle kterých by mohla Honda u McLarenu nahradit Mercedes jako dodavatele pohonných agregátů. Britská stáj zprávy nijak nekomentuje.

Po technické stránce je prý Honda na comeback v podobě dodavatele motorů připravena. Vše již záleží na rozhodnutí vedení japonské společnosti. Smlouva s Mercedesem McLarenu zaručuje bezplatné využívání jeho osmiválců do konce příští sezony. Bude-li mít McLaren o motory s trojcípou hvězdou ve znaku zájem i nadále, může, ovšem za cenu přibližně osm milionů euro ročně.

V příští sezoně budou čtyři týmy nasazovat motory od Renaultu (půjde o Caterham, Lotus, Red Bull a Williams), tři od Mercedesu (Force India, McLaren, Mercedes), tři od Ferrari (Ferrari, Sauber, Toro Rosso) a dva od Cosworthu (HRT, Marussia).

Spojení Hondy s McLarenem bylo na přelomu osmdesátých a devadesátých let velice úspěšné. V letech 1988-1991 se McLaren čtyřikrát za sebou stal vítězem Poháru konstruktérů a zvítězil i v šampionátu jezdců (třikrát se radoval Senna, jednou Prost). Obzvlášť dominantní byl vůz MP4/4, který v sezoně 1988 ovládl všechny závody mimo Velké ceny Itálie.

Tehdy Prost vypadl ze závodu s technickou poruchou (na vině byl paradoxně právě motor) - v té době byl ve vedení. První místo poté držel Senna, který se pokusil předjet Jeana-Louise Schlessera z Williamsu, který byl o kolo zpět. Došlo ale ke zmatkům a Senna se ocitl v hodinách. Ferrari tak na domácí půdě získalo šokující double. McLaren MP4/4 je dodnes považován za jeden z nejlepších monopostů vůbec.

Na jaře se objevovaly zprávy, že McLaren uvažuje o vývoji vlastního motoru. Martin Whitmarsh ovšem tuto variantu označil za nepravděpodobnou, i z marketingového hlediska.

Další článek: Lewisovo vítězství bylo poněkud neúplné

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
20. dubna | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen