Vozy v roce 2021 půjde rozlišit, slibuje FIA

Jedním z velkých témat při diskusích okolo nových pravidel, bylo to, zda nebudou vypadat nová auta všechna úplně stejně.
Vozy v roce 2021 půjde rozlišit, slibuje FIA

Hlavním cílem změn je snadnější předjíždění. Pravidla mají upravit proudění vzduchu za vozem, což nutně znamená omezení manévrovacího prostoru pro kreativitu inženýrů v některých částech vozu. A to pak v důsledku znamená, že v některých částech budou vozy od sebe téměř nerozeznatelné. Je to problém?

Formule 1 představila pravidla pro rok 2021

Formule 1 představila pravidla pro rok 2021

FIA už před zveřejněním pravidel argumentovala tím, že rozlišovacím prvkem jsou dnes především zbarvení. Pokud dáte letošní auta do jedné barvy, tak je většina fanoušků od sebe nerozezná. Svůj vůz dokonce nepoznali ani někteří šéfové týmů. 

Na tiskové konferenci ukázal  Nikolas Tombazis tři koncepty vozů, které by byly dle pravidel pro rok 2021 legální. Cílem těchto maket je prokázat, že stejná pravidla přináší různé tvary. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„V posledním měsíci a půl byla přijata iniciativa, která má trochu zvýšit diferenciaci,“ řekl Tombazis. „Očekáváme, že bude mnoho oblastí, ve kterých se budou auta lišit.“

Mezi takové oblasti patří například nos, přední křídlo a bočnice, zadní křídlo a bočnice, airbox, brzdové kanálky, kryt motoru, bočnice.

„Je zřejmé, že nenavrhujeme, aby nějaké auto vypadalo přesně jako kterýkoliv z těchto obrázků. Ukazujeme, že pravidla dávají možnost, aby tyto rozdíly existovaly.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Nová pravidla zavádí pět skupin dílů