Vjezd do zavřených boxů: U AlphaTauri tomu zabránila blonďatá Američanka

Dva týmy si v Monze nevšimly zavřeného vjezdu do boxové uličky. Giovinazzi a Hamilton za to dostali 10 sekund stop and go. Je zajímavé, že u ostatních tento problém nenastal. AlphaTauri vysvětlila, jak si toho všimli oni.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Vjezd do zavřených boxů: U AlphaTauri tomu zabránila blonďatá Američanka  | Foto: Getty Images / Peter Fox

Lewis Hamilton si nevšiml dvou panelů, které v Parabolice signalizovaly uzavřený vjezd do boxů. Tým ho také nevaroval, protože zmínka o zavření vjezdu do boxů byla na straně tři komunikačního systému FIA. Nutno říct, že u Mercedesu měli na reakci asi 12 sekund, takže v případě Hamiltona šlo také o smůlu a špatné načasováni.

Manažér AlphaTauri Graham Watson prozradil, jak se o situaci dozvěděli u nich. Je to docela zajímavé řešení.

Uzavření vjezdu do boxové uličky. Jak to vlastně funguje a co Hamilton přehlédl?

Uzavření vjezdu do boxové uličky. Jak to vlastně funguje a co Hamilton přehlédl?

AlphaTauri má systém, který zprávy od FIA předčítá. Na boxové zdi tak nemůže týmu nic uniknout, nebo je to méně pravděpodobné.

„Myslím, že Mercedes nic podobného nemá, protože jinak by to věděli,“ řekl Watson pro Motorsport.com. „Na naší boxové zdi jsem asi před třemi lety spustil počítačový komentář ke všem zprávám od FIA.“

„Takže když FIA, a ta zpráva je na třetí straně, napíše, že pitlane je uzavřena, přečte mi to počítačově generovaný hlas. Je to žena. Kvůli přízvuku ji říkám blonďatá Američanka.“

„Inženýři říkali, že můžeme pod safety carem stavět s Daniilem, a já začal křičet: ‚ne, nevjíždějte, nevjíždějte, nevjíždějte.‘ Všichni se na mě podívali a jim řekl, že ‚vstup do boxů je uzavřen, vstup do boxů je uzavřen.‘“

„Takže jsme zůstali na trati. Ale pak jsem viděl, jak Hamilton vjíždí dovnitř a říkal si, ‚Do p****, udělal jsem jako sportovní ředitel velkou chybu?‘ Protože tým jako Mercedes takové chyby nedělá.“

„A pak jsem se znovu podíval na obrazovku.... ‚Ne, ne, je to 100 % lidi, nejezděte dovnitř, musíme zůstat na trati.‘“

Další článek: Vettel byl blízko odchodu z F1. Teď se těší na Aston Martin

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00