Vítězové letošní sezóny převzali poháry od FIA

V Monaku proběhla oficiální korunovace mistrů světa.
Na tradičním gala večeru FIA v Monaku převzali poháry pro vítěze první tři jezdci šampionátu a tým Brawn GP. Ačkoliv se v obou šampionátech rozhodlo ještě před koncem sezóny, teprve teď jsou letošní šampióni oficiální.

"Pro mě a Brawn GP to byl fantastický rok," řekl Jenson Button. "23 dní před začátkem sezóny jsme ani nevěděli, jestli nastoupíme do prvního závodu, teď jsem mistr světa a tým vyhrál šampionát konstruktérů. Všichni v týmu si úspěch zaslouží."

Na druhém místě v šampionátu skončil Sebastian Vettel, který se tak stal nejmladším vicemistrem světa v historii formule 1.

"Sportovec samozřejmě nikdy nemá za cíl skončit druhý, ale i tak je to skvělý výsledek a můžeme s ním být spokojení," řekl německý pilot. "Pro tým to byla fantastická sezóna, nejlepší v historii a uznání patří všem v Red Bullu Racing, na trati i v továrně. Jsme hrdí na své výsledky a budou nás motivovat, abychom byli příští rok ještě lepší."

Bronzová příčka v šampionátu patří dalšímu rekordmanovi Rubensi Barrichellovi. Ten je se svými 288 Grand Prix nejzkušenějším pilotem v historii tohoto sportu a v barvách Williamsu příští rok překročí magickou hranici 300 závodů.

"Jsem opravdu rád, že jsem se podílel na zisku titulu pro tým dvěma vítězstvími ve Valencii a Monze, stupni vítězů a body," řekl Brazilec. "Byla to jedna z mých nejlepších sezón ve formuli 1."

"Tým byl celý rok super, postavil a vyvíjel vůz, který mi umožnil znovu vítězit. Nepřestával věřit ani v těch nejtěžších časech. Úspěchy v šampionátu si zcela zasloužíme a bylo mi velkou ctí být součástí tak silného týmu."

Za vítěznou stáj převzal pohár Ross Brawn, jehož čeká několik změn. Zcela odlišná jezdecká sestava a především spojení s Mercedesem.

"Jako tovární tým Mercedesu oživíme odkaz slavných Stříbrných šípů," řekl. "Všichni se těšíme na to, že budeme reprezentovat Mercedes-Benz na vrcholu světového motorsportu a na výzvu v podobě obhajoby našeho titulu v příští sezóně."

Kromě cen za sportovní úspěchy udělila FIA další dva poháry. Cena pro nejlepšího pořadatele putuje do Abú Zabí. Okruh Yas Marina měl letos v kalendáři formule 1 premiéru a uskutečnil se na něm první závod se začátkem za denního světla a koncem za tmy pod umělým osvětlením. Televizní pohár převzal Dean Locke z Formula One Management TV za pokrytí GP Abú Zabí.
Další článek: Podle Hilla by Schumacher stále mohl podávat hvězdné výkony