Vítězové a poražení po Grand Prix Velké Británie 2024

Vítězství Lewise Hamiltona po téměř třech letech, chyby u McLarenu i pokračující špatné výkony Ferrari.

Vítězové

Na stupně vítězů se v Silverstonu dostali Lewis Hamilton, Max Verstappen a Lando Noris. 

Nejrychlejší zastávku měl Red Bull, který přezul Verstappena za 1,99 s.

Vítězové

  • Lewis Hamilton
  • F1
  • Max Verstappen
  • Nico Hülkenberg
  • Aston Martin
  • Alex Albon

Pokračování 2 / 12

Lewis Hamilton

„Získá Lewis Hamilton před odchodem z Mercedesu ještě nějaké vítězství?“ Na začátku sezóny by na to byla odpověď ve stylu: „Možná, pokud se stane zázrak.“ 

Mercedes se však v posledních závodech zlepšil, a tak bylo vítězství ve hře, i když se zdálo, že i tak mu musí pomoci trochu toho závodního štěstíčka (jako v Rakousku). Pak ale přišel Silverstone – Hamiltonova nejúspěšnější trať.

Hamiltonovi samozřejmě pomohlo pár věcí – Verstappen startoval ze čtvrtého místa, na začátku se trápil, byly proměnlivé podmínky. A také mu výrazně pomohl jeho bývalý tým, který udělal několik chyb. 

Na druhou stranu odvedl Hamilton skvělou práci a to už počínaje kvalifikací, kde sice nestačil na Russella, ale dokázal se dostat do první řady. V závodě pak byl klíčový poslední stint, kde Hamilton dokázal udržet měkké pneumatiky na živu. 

Pokračování 3 / 12

F1

V Silverstonu pokračovalo natáčení filmu s Bradem Pittem, který bude mít premiéru plus mínus za rok. Na film se těšíme, protože to bude další skvělá reklama na F1 a přitáhne další pozornost a fanoušky ke královně motorsportu – podobně jako Drive to Survive (kterému jsem upřímně nikdy nepřišel na chuť a nesleduji ho).

Ale velkou reklamou na F1 byl i samotný závod. O vítězství v jeho průběhu bojovalo pět jezdců třech týmů. A nebyla to náhoda. Poslední závody jsou hodně zajímavé. Jedinou vadou na kráse je, že jde jen o jednotlivá vítězství. Situace v šampionátu je poměrně jasná. 

V Poháru konstruktérů sice Red Bull kulhá na jednu nohu, ale do karat mu hraje chaos za jeho zády. Nejdříve bylo pronásledovatelem Ferrari, pak McLaren a nyní to možná bude Mercedes – neusuzujeme tak z posledního závodu ale spíše z aktuální formy a také z toho, že tým chystá další novinky. Je samozřejmě otázkou, zda přinesou očekávané zlepšení. Mnoho týmů se letos při nasazení upgrade spálilo...

Pokračování 4 / 12

Max Verstappen

Titul mistra světa nezíská ten, kdo vyhraje nejvíce závodů, ale ten, kdo má na konci nejvíce bodů. Dobrým příkladem je Keke Rosberg, ale nemusíme chodit až tak hluboko do minulosti. Paul Aron ve F2 sice zrovna teď nezažívá dobré období a trochu nám to kazí, ale ještě nedávno byl v čele šampionátu, přestože letos nevyhrál!

Konzistence a sbírání bodů je klíč k titulu. Verstappen v kvalifikaci chyboval, poškodil si podlahu, přesto dokázal vůz dostat do druhé řady. Na začátku závodu se mu nedařilo, podle Helmuta Marka byl problém s pneumatikami. Na suché trati Verstappen ožil a nebyl daleko od Hamiltona. Tým mu také pomohl dobrou strategií – tvrdé pneumatiky se ukázaly jako správná volba. 

Druhé místo po startu ze čtvrté pozice je dobrý výsledek. Verstappen navíc navýšil náskok na všechny jezdce – samozřejmě kromě Hamiltona, ale ten už v šampionátu ztrácí opravdu hodně.

GettyImages-2161023447.jpg
Foto: Getty Images / Mark Thompson

Pokračování 5 / 12

Nico Hülkenberg

Je trochu symbolické, že na dalším místě zmiňujeme Hülkenberga. Ten je totiž také poměrně konzistentní, i když k boji o lepší příčky nemá potřebný materiál. Německý pilot šel výsledku naproti. Kvalifikoval se na šestém místě. Na startu se propadl, ale poté mu odpadli dva soupeři – Russell a Leclerc. Jako klíčové se ukázalo předjetí Lance Strolla v 19. kole. 

Navíc to vypadá, že vylepšení, které Haas nasadil, fungují. Americký tým si před sezónou myslel, že bude poslední. Nyní bojuje o šesté místo, které zatím drží RB. 

GettyImages-2161037561.jpg
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Pokračování 6 / 12

Aston Martin

Aston Martin má sice poněkud větší ambice, ale v Silverstonu na své Domácí trati s velkým D (továrna se nachází hned u okruhu) předvedl solidní výkon. Vše začalo už v kvalifikaci, kde se Stroll i Alonso dostali do Q3.

V samotném závodě pak jezdci neudělali větší chyby a dojeli pro body. 

GettyImages-2161037468.jpg
Foto: Getty Images /  Rudy Carezzevoli

Pokračování 7 / 12

Alex Albon

Williams letos podruhé bodoval, takže Alex Albon nemůže mezi vítězi chybět. Byly to body s trojitou porci štěstí, protože odpadli Leclerc, Pérez a Russell, Albon také přežil kontakty ve čtvrté zatáčce prvního kola, kde přišel o část předního křídla. A do třetice mu v konečném výsledku příliš neublížila pomalá zastávka v boxech – u mechaniků stál více než 8 sekund. Nebýt toho, mohl možná bojovat s Alonsem o sedmé místo. 

Vlastně měl Albon štěstí ještě v jedné věci. Cunoda pro poslední stint nasadil měkkou směs, Albon střední. Na ní dokázal Cunodu dojet a předjet. 

Nechceme ale jeho výsledek svádět na štěstí. Albon i tým odvedli maximum a využili příležitosti, které se naskytly. 

Solidní závod odjel také Logan Sargeant, který dojel 11., ale samozřejmě také jemu k výsledku pomohly problémy a chyby některých jezdců. 

GettyImages-2160761546.jpg
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Pokračování 8 / 12

Poražení

Do závodu neodstartoval Pierre Gasly, v jeho průběhu pak odstoupil Gerge Russell. 

Poražení

  • McLaren
  • George Russell
  • Charles Leclerc a Ferrari
  • Sergio Pérez

Pokračování 9 / 12

McLaren

McLaren měl v jeden okamžik double. Nakonec z toho bylo třetí a čtvrté místo. Naděje týmu z Wokingu pohřbil dominový efekt a byl to sám tým, který ťukl do první kostky...

Norrisovi opět nevyšel start. Verstappen se dostal před něj. Později se ale jezdec Red Bullu trápil a oba jezdci McLarenu ho dokázali překonat. Ve složitých podmínkách se pak dostali i před jezdce Mercedesu.

Pak ale začalo pršet více. McLaren byl postaven před dvojitou zastávku. Jde o riskantní manévr a to zejména v případě, kdy je rozestup mezi jezdci malý. Pokud bude mít první jezdec problém, zničíte závod i druhému jezdci.

Piastri měl před zastávkou ztrátu na Norrise jen asi 0,5 s. Zastávka Norrise trvala asi 2,4 s. 

U Mercedesu byly rozdíly dokonce ještě menší. Tým ale šel do dvojité zastávky. Hamilton měl spíše pomalejší zastávku (3,14) s, a tak Russella zdržel trochu více, než bylo nutné. Po vyjetí z boxů se Russell propadl za Verstappena, který stavěl dříve, a na Hamiltona měl ztrátu asi 6 sekund.

Piastri by se při dvojité zastávce patrně vrátil před Verstappenem a zcela určitě před Russellem. Místo toho ale zůstal na trati a Norris ho v dešti za jedno kolo téměř dojel! Piastri spadnul za Hamiltona, Verstappena, Russella a dokonce za Sainze, na kterého ještě ztratil téměř 6 sekund.

Při druhé zastávce došlo k chybě tentokrát u Norrise. Jeho zastávka nebyla úplně ideální (3,7 s) a navíc přezul na měkkou směs, což se neukázalo jako vhodná volba. Jak moc to nebyla vhodná volba ukázal nejlépe Oscar Piastri. Ten přezul (o kolo dříve) na střední směs. V průměru byl o více než 7 desetin rychlejší než Norris a celkově o 9,3 sekundy. 

Po bitvě je každý generál. Red Bull se ale rozhodl správně – Verstappen (a ani Hamilton) nemohli nazout střední směs, protože už žádnou neměli. Měkké se u Red Bullu chtěli vyhnout, protože sledovali jezdce v úvodu závodu a pochopili, že měkká není dobrá.

McLaren byl paradoxně jediný tým ze špičky, který měl v garáži další a dokonce novou sadu středních pneumatik. Přesto po diskusi s Norrisem nasadil měkkou... v reakci na Hamiltona. 

Norris versus Piastri (poslední stint)

Kolo Norris Piastri Rozdíl
41 29,733 29,574 -0,159
42 30,006 29,581 -0,425
43 29,262 29,286 0,024
44 29,752 29,221 -0,531
45 29,635 29,222 -0,413
46 29,960 29,233 -0,727
47 29,838 29,049 -0,789
48 30,556 29,124 -1,432
49 30,515 29,283 -1,232
50 30,544 29,958 -0,586
51 30,769 28,748 -2,021
52 30,913 29,928 -0,985

Pokračování 10 / 12

George Russell

Russell získal v Silverstonu pole position. V chaosu během počínajícího deště se propadl za Hamiltona i jezdce McLarenu, kvůli čemuž poté prodělal na dvojité zastávce.

Nakonec to bylo jedno. Russella potkal technický problém a musel ze závodu odstoupit – podle týmu šlo o závadu na vodním systému.

Russell ale nemusel ze Silverstonu odjíždět úplně nešťastný. Mercedes má solidní vůz, a tak ho čekají další příležitosti. 

GettyImages-2161014151.jpg
Foto: Getty Images / Mark Thompson

Pokračování 11 / 12

Charles Leclerc a Ferrari

Charles Leclerc prolomil prokletí a vyhrál Velkou cenu Monaka. Jako by ale tehdy snad podepsal smlouvu s ďáblem. Od té doby odjel čtyři závody, ve kterých jen jednou bodoval – ve Španělsku byl pátý.

V Silverstonu začalo vše už kvalifikací, což je letos jedna ze slabin Ferrari. Leclerc startoval 11. Když ztrácíte, zkoušíte dělat něco jinak. Někdy to vyjde, někdy ne. V tomto případě brzké přezutí na přechodné pneumatiky nevyšlo. Leclerc nakonec dojel 14.

Monačan by do letní přestávky potřeboval dobrý výsledek. Nemusí to být vítězství, stačí bezproblémový závod odměněný pódiem. 

Sainz dojel na pátém místě s obří ztrátou, ale ta byla dána extra zastávkou pro měkké pneumatiky, kdy se pak Španělovi podařilo získat bod za nejrychlejší kolo závodu. Ale už před zastávkou ztrácel na Piastriho 13 sekund a nikdy nebyl ve hře o nejvyšší stupně. Nebýt vypadnutí Russella, dojel by až šestý. 

Špatnou formu Ferrari v posledních závodech nejspíše brzy zpečetí propad na třetí místo v šampionátu – McLarenu chybí už jen 7 bodů.

Pokračování 12 / 12

Sergio Pérez

Pérez byl dalším jezdcem, který přezouval na přechodné a nevyšlo to. Za špatný výsledek, kdy dostal dokonce dvě kola, si ale může sám. V kvalifikaci chyboval a měl startovat z poslední řady – nakonec po výměně komponent pohonné jednotky startoval z boxů.

Pérez se propadl na šesté místo v šampionátu a je docela reálné, že se brzy propadne na osmé. Russell na něj ztrácí 7 bodů, Hamilton 8 bodů.

Doporučujeme

Články odjinud