Vítězný Hamilton ocenil Norrisův výkon v GP Ruska

Podle Lewise Hamiltona by bylo obtížné porazit ve Velké ceně Ruska Landa Norrise z McLarenu, kdyby v závěru závodu nepřišel déšť. Norris doplatil na své rozhodnutí v závěru závodu zůstat na pneumatikách do sucha. Hamilton naopak zamířil k mechanikům pro pneumatiky do přechodných podmínek a dojel si pro své jubilejní 100. vítězství ve formuli 1.
Foto: Getty Images
Vítězný Hamilton ocenil Norrisův výkon v GP Ruska | Foto: Getty Images

Hamiltonovi nevyšel start závodu, kdy se propadl ze čtvrtého na sedmé místo. Po zastávkách v boxech se ale dostal až na druhou pozici za vedoucího Norrise. Sedminásobnému mistrovi světa se podařilo smazat devítisekundovou ztrátu a 10 kol před cílem byl těsně za svým krajanem.

V tu chvíli začalo v Soči pršet, což řadu pilotů donutilo k přezutí na pneumatiky do přechodných podmínek. Čtyři kola před cílem do boxů zamířil také Hamilton, zatímco Norris zůstal na trati.

Déšť však výrazně zesílil, což už Norris nedokázal na hladkých pneumatikách zvládnout a výrazně ztrácel. Nakonec i on zamířil do boxů, v pořadí se ale propadl až na osmé místo.

Hamilton si tak dojel pro jubilejní 100. vítězství ve formuli 1, navíc se vrátil do čela průběžného pořadí šampionátu.

„Lando odvedl úžasnou práci, měl neuvěřitelnou rychlost, v McLarenu dělá skvělou práci a je to hořkosladké sledovat můj starý tým vpředu,“ řekl Hamilton, který u McLarenu svou kariéru ve F1 začínal, než v roce 2013 přestoupil k Mercedesu.

„Nechtěl jsem nechat Landa ujet, nevěděl jsem ale, jak je to s počasím, jsem ale neskutečně vděčný všem těmto mužům a ženám, kteří jsou tady a v továrně.“

Hamilton si nemyslí, že by dokázal Norrise překonat, pokud by v závěru nepromluvil do závodu déšť.

„Bylo by obtížné předjet Landa, měl skvělou rychlost a zajel nejrychlejší kolo. Bylo by těžké ho předjet, pokud bychom nenarazili na nějaký provoz, nebo by udělal chybu, které ale vůbec nedělal. Pak přišel déšť, a to nám dalo šanci.“

Hamilton se vrátil do čela průběžného pořadí, kde má náskok pěti bodů na Maxe Verstappena. Ten po startu z poslední pozice dojel druhý.

„Nemohu nic udělat s tím, kdo je za mnou. Pro Maxe je to přirozeně výsledek z říše snů, já jsem ale vděčný za body.“

Na bodech i Bottas

Ačkoliv to po většinu závodu nevypadalo, v bodované desítce nakonec závod dokončil také druhý pilot Mercedesu Valtteri Bottas, který také před závodem měnil pohonnou jednotku a do velké ceny vyrážel ze zadních pozic. Také jemu pomohl déšť v závěru závodu k pátému místu.

„V první řadě gratuluji Lewisovi ke 100. vítězství. Z mého pohledu to byl náročný závod, déšť na konci ale mou situaci zachránil. Předtím jsem se trápil s tím probojovat se polem vpřed. Bylo to mnohem složitější, než jsem očekával, protože jsem se nemohl držet za ostatními v zatáčkách, vůz byl hodně nedotáčivý,“ řekl Bottas.

„Nemohl jsem přenést rychlost a dostatečně se přiblížit, abych mohl předjet, pro ostatní auta bylo jednodušší jet za mnou. Pak dorazil déšť, chtěl jsem zastavit o kolo dříve, ale tým nebyl zcela připraven. I tak jsme ale byli mezi prvními vozy, které zastavily, což bylo dobré. Dokázal jsem se vyšplhat pořadím a získat nějaké body, to je po náročném dni pozitivní.“

Váš názor Další článek: Jezdcem dne se v GP Ruska 2021 stal Norris
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00