Virgin při návrhu letošního vozu závažně chyboval

Tým Virgin Racing měl letos těžit z loňských zkušeností, ale jeho nový vůz je horší než ten předchozí. Koncept VR-02 má několik velkých nedostatků.
Virgin při návrhu letošního vozu závažně chyboval

Auto Motor und Sport odhalil hlavní nedostatky Virginu v aerodynamice. Zatímco loni ztrácel Virgin na pole position v průměru 4 až 5 sekund, v Melbourne to letos bylo 6,3 sekundy. Kvalifikační limit splnily oba vozy, ale s minimální rezervou.

Nico Hülkenberg již během zimních testů zkonstatoval, že Virginu evidentně schází přítlak, především na zadní nápravě. VR-02 má hlavní problémy v oblasti zadního křídla, výfuků a nosu vozu.

Virgin si do Austrálie přivezl nový spodní díl zadního křídla a křídlo jako celek přestalo fungovat tak dobře jako v testech. Dvou závažnějších chyb se technický tým pod vedením Nicka Wirtha dopustil už při návrhu VR-02. Vozu dal příliš nízký nos, v důsledku čehož proudí pod auto a následně i do difuzoru málo vzduchu. Trpí tím pochopitelně přítlak.

Druhý velký nedostatek představují výfuky. Týmy se je letos snaží maximálně využít pro foukání vzduchu do difuzoru, ale Virgin si Cosworthu řekl o dlouhé výfuky, čímž automaticky snížil výkon motoru, a navíc omezil využití vzduchu z nich v difuzoru, protože jsou jejich koncovky moc vzadu.

Virgin proto připravuje pro GP Turecka velký balík úprav, který má tyto chyby napravit. Výfuky, podlaha, difuzor a zadní křídlo budou přepracované. A nos vozu se zvedne.

Forma Virginu byla v Austrálii takovým zklamáním, že Timo Glock apeloval na tým, aby přehodnotil svůj přístup vývoje výhradně pomocí počítačových simulací a začal přemýšlet o aerodynamickém tunelu, který využívají všechny ostatní stáje.

Další článek: Ferrari analyzovalo Austrálii: Největší problém byl s pneumatikami

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton