Villeneuve souhlasí s Alonsem, dnešním jezdcům schází vzájemný respekt

Bývalý mistr světa Jacques Villeneuve se pustil do kritiky současných jezdců formule 1. Podle něj jsou jako malé děti, které se neumí na trati chovat.
Villeneuve souhlasí s Alonsem, dnešním jezdcům schází vzájemný respekt

Villeneuve si spolu s ostatními letos připomenul 30. výročí úmrtí svého otce Gillesa, který přišel o život v belgické kvalifikaci v Zolderu. A s dobou, kterou nepřežil jeho otec, srovnával dnešní formuli 1.

"U nové generace je něco trochu zvláštního v tom, co považují a co nepovažují za vzájemný respekt při jezdění. Zdá se, že je na okruzích málo zdravého rozumu," kritizoval pro Guardian. "Myslím, že v dobách, kdy byla formule 1 nebezpečná, před 20 nebo 30 lety, riziko úmrtí bylo velmi vysoké, takže si jezdci takové věci nedělali a měli víc respektu. Byl tu zdravý rozum, nemálo jezdců muselo tvrdě pracovat, aby mohli závodit."

"Ve 12 letech ještě nezávodili, neměli na závodění peníze, museli na ně tvrdě makat, nebyli to tatínkovi synáčci, jak to v podstatě je teď. Takže jezdí ve formuli 1, ale pořád jsou to děti a jsou v tom udržováni."

Jako příklady nebezpečného chování Kanaďan uvedl Rosbergovy manévry z Bahrajnu, Kovalainenovy manévry před Buttonem v Monaku a jízdu obou jezdců Sauberu v Číně. Nikdo z nich ovšem nebyl potrestán.

"Všichni se odvolávají na pravidlo o jedné změně směru jízdy, ale neuvědomují si, že když je na tu změnu směru a překřížení pozdě, tak je to nebezpečné," komentoval.

Problém však Villeneuve nevidí ve znění pravidel, ale v jejich interpretaci a aplikaci. "Také záleží na stewardech, kteří občas netrestají, nebo když trestají, tak špatně," řekl v narážce na kolizi Schumachera se Sennou v Barceloně, ze které si penalizaci odnesl německý pilot.

"Nejel (Senna) stejný závod, byl otřesně pomalý a blokoval jezdce, který bojoval o body. To prostě není inteligentní jízda začátečníka," dodal na podporu svého bývalého rivala z Mercedesu, se kterým on sám měl kolize už v 90. letech.

Villeneuve se obává, že v důsledku tolerance současného stylu závodění se pak bude špatně reagovat na problémy, které vzniknou. A podle něj je jen otázkou času, než Senna nebude posledním, kdo ve formuli 1 přišel o život.

"Zapomínají to a jednoho dne se to stane (někdo umře). Pak přijde v rámci zbrklé reakce sada nových pravidel. Všichni zapomněli na to, že je formule 1 nebezpečná. Všichni si myslí, že je to videohra, ale není. Je velmi nebezpečná a náročná," uzavřel.

Další článek: Rychlost pořád máme, odmítá McLaren Hamiltonovu kritiku

16:30 | Mrkněte na závod z Zandvoortu. Petr Ptáček odstartuje ze třetího místa.. odkaz
15:39 | Připomeňme, že Hamilton, Latifi, Grosjean a Magnussen jsou vyšetřováni, že se ve druhé zatáčce nevrátili řádně na trať.
10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
25. září | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink Hamilton (1:33.279)
Kvalifikace Hamilton (1:31.304)
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10