Villeneuve navrhuje zrušit letošní sezónu a odjet několik nemistrovských závodů

Mistr světa formule 1 z roku 1997 Jacques Villeneuve by zcela zrušil letošní sezónu formule 1, jejíž start se kvůli pandemii koronaviru zatím stále odkládá. Místo toho by uspořádal několik nemistrovských závodů, až bude situace dostatečně bezpečná.
Foto: Jiří Pekárek / Svět motorů
Villeneuve navrhuje zrušit letošní sezónu a odjet několik nemistrovských závodů | Foto: Jiří Pekárek / Svět motorů

Kvůli koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, již bylo zrušeno nebo odloženo prvních osm závodů letošní sezóny. Nyní by sezóna měla začít 14. června v Montrealu.

Také nad závodem v Kanadě ale visí otazník, stejně jako nad dalšími podniky ve Francii a Rakousku. Na 19. července je pak naplánovaná Velká cena Velké Británie. Její organizátoři rozhodnout o letošním podniku do konce dubna.

Podle Villeneuva se nezačne závodit dřív než v září. Po odeznění pandemie koronaviru totiž bude nějakou chvíli trvat, než se vše pro závody připraví.

„I když se svět otevře a my budeme moci mít po pandemii velkou cenu, příprava závodu zabere určitý čas,“ řekl Villeneuve pro Canal Plus.

„První velká cena v kalendáři by se měla odjet v září. Myslím, že různé organizace a majitelé formule 1 budou chtít uspořádat maximální počet závodů, aby splnili minimální požadavky svých smluv, ale to by byla chyba,“ myslí si Kanaďan.

Ecclestone by zrušil celou letošní sezónu formule 1

Ecclestone by zrušil celou letošní sezónu formule 1

„Byla by škoda začít plnit srpen a pak mít závody rozložené od září až do Vánoc, a dokonce ještě dále, jen kvůli tomu, abychom měli mistrovství.“

Villeneuvovo řešení? Zrušit letošní sezónu, stejně jako to navrhuje bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone, a uspořádat sérii nemistrovských závodů.

„Bylo by lepší říct: 'Mistrovství světa nebude. Budeme závodit a každý závod bude výjimečný, jako Indy 500 nebo 24 hodin Le Mans'. Každý závod by byl jako Grand Slam, místo toho, abychom jeli polovinu šampionátu. Týmům by to také umožnilo využít konec roku 2020 na přípravu pro rok 2021.“

Foto: Jiří Pekárek / Svět Motorů

Další článek: Sezóna WEC vyvrcholí až v listopadu, nová pravidla se odkládají

11:19 | Nico Hülkenberg bude v Portugalsku, ale jen jako záloha. Lance Stroll by měl jet.
11:07 | Haas bude mít v příštím roce novou jezdeckou sestavu. Koho? Spekuluje se o Schumacherovi a Mazepinovi. Ve hře mohou být i další jména (například Pérez). Podle dostupných informací tento víkend žádné další oznámení nepřijde.
9:40 | Členové Jezdecké akademie Renaultu (Oscar Piastri, Christian Lundgaard a Kuan-jü Čou) si během čtyřdenního testu v Bahrajnu vyzkouší vůz Renaultu z roku 2018.
21:55 | V Algarve bude jediná DRS zóna. Detekční bod je 65 metrů za 14. zatáčkou a aktivační 125 metrů za 15. (poslední) zatáčkou.

GP Portugalska

Pátek 23. října 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 24. října 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 25. října 2020
Závod 14.10