Video: Svému vydání se blíží dokumentární film 1 o 60. a 70. letech

Letošní podzim přinese hned dva filmy o formuli 1, vedle Rivalů na naše obrazovky zavítá také dokument s názvem 1.
Video: Svému vydání se blíží dokumentární film 1 o 60. a 70. letech

1 se podobně jako Rivalové zaměřil na historii, ale mapuje o něco širší období 60. a 70. let minulého století. Na formuli 1 se v této éře dívá především z pohledu mixu nebezpečí a vzrušení, úmrtí na závodních okruzích v té době nebyla výjimečná.

Režisér Paul Crowder využil velké množství dobových záběrů a spojil je se svědectvími tehdejších pilotů a komentáři těch mladších, ve filmu vystupují Jackie Stewart, John Surtees, Niki Lauda, Emerson Fittipaldi, Mario Andretti, Nigel Mansell, Jody Scheckter, Damon Hill, Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton, Jenson Button, Jacky Ickx a Martin Brundle.

Ale dostalo se také na rozhovory třeba s šéfem formule 1 Berniem Ecclestonem, bývalým prezidentem FIA Maxem Mosleym a bývalým hlavním lékařem F1 Sidem Watkinsem.

"Dali jsme si za úkol zachytit duši a atmosféru formule 1, vůni a zvuky, charisma jezdců a průkopnického ducha jiné generace. Byla to velmi specifická doba, velmi syrová a skutečná," řekl producent Michael Shevloff.

Neveřejnou premiéru měl 1 už loni v listopadu během GP USA v Austinu, dokument zhlédli především představitelé formule 1. Producenti nyní vydali oficiální upoutávku a chystají se svůj film vypouštět do světa letos na podzim a na začátku příštího roku, více informací poskytnou na facebookové stránce filmu. Na iTunes bude k dispozici už 1. října.

Další článek: Ferrari: Příští rok se dočkáme obrovských překvapení v rozložení sil