Video: Suzuka z pohledu pneumatik

Podívejte se na video Pirelli, ve kterém vás tento italský výrobce seznámí s nároky japonské Suzuky na pneumatiky formule 1.
Video: Suzuka z pohledu pneumatik

Koničiva! A jsme tu, na rychlé a technické Suzuce. Asfalt je tu drsný a pneumatiky odolávají vertikální zátěži větší než 800kg.

Aby byla zajištěna správná kombinace rychlosti a odolnosti, rozhodlo se Pirelli nominovat tvrdou a střední směs.

Jak se ale jednotlivé směsi vyvíjí?

Po laboratorních simulacích, kalkulacích konečných produktů a indoorových testech, které pneumatiky podrobují těm nejtvrdším podmínkám, je klíčové testování na trati.

Z tohoto důvodu Pirelli najalo dva excelentní testovací piloty: Jaimeho Alguersuariho a Lucase di Grassiho.

Jejich úkolem je zhodnotit prototypy Pirelli. Vše se odehrává na specifických jízdách s naším testovacím vozem, kterým je Lotus Renault 2010. Ten byl modifikován, aby odpovídal současným regulím.

Po otestování různých prototypů se piloti vyjadřují k jejich jízdním charakteristikám a chování. Vysvětlují našim inženýrům, jak by pneumatiky mohly být vylepšeny.

Využívání dvou pilotů poskytuje inženýrům dva různé úhly pohledu a dva různé názory. Je to důležité z toho důvodu, že je nutné vyvinout pneumatiky, které sednou jízdnímu stylu 22 různých jezdců.

Testy probíhají na rozličných okruzích, aby pneumatiky mohly být vystaveny různým druhům zátěže, které je čekají v průběhu sezony. Několik neznámých však nelze odstranit, jelikož kombinace možných podmínek nelze vždy reprodukovat na testovací dráze.

Veškerá zpětná vazba z vývojových testů bude analyzována a porovnána s daty z telemetrie, která byla nasbírána senzory umístěnými na voze.

Pneumatiky Pirelli proto mohou na trať až po absolvování dlouhého vývojového procesu.

Další článek: Ferrari: Příští rok může být v závodech klíčové šetření paliva

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00