Video: Spa-Francorchamps z pohledu pneumatik

Podívejte se na video, ve kterém Pirelli vysvětluje, s čím vším se potýkají pneumatiky, když vůz formule 1 jede ve Spa.
Video: Spa-Francorchamps z pohledu pneumatik

Spa, 11. závod šampionátu. Pirelli sem přivezlo tvrdé a středně tvrdé pneumatiky.

Spa patří k nejrychlejším okruhům v sezoně a na pneumatiky klade velké nároky. Musí se vypořádat s působením velkých bočních i podélných sil.

Komprese v Eau Rouge na pneumatiky tlačí největší vertikální silou za celý rok – odpovídá 1 000 kilogramů.

Z tohoto důvodu se všechny pneumatiky Pirelli podrobují sérii laboratorních testů, které prověřují jejich výkonnost a odolnost. Teprve poté mohou na okruh.

Existují tři typy standardních testů, které kontrolují výdrž pneumatiky za extrémních podmínek:

-Vysoké rychlosti: Pneumatiky jsou zmáčknuty na testovací válce a uvedeny do vysokých rychlostí.

-Vertikální zátěž: Na každou pneumatiku je umístěna zátěž odpovídající až jedné tuně

-Nakonec se testují i úhly odklonu kol, a to až do pěti stupňů

Mimo tyto standardní testy, které zkoumají chování pneumatik při jízdě přímým směrem, existují i další testy, které umí simulovat projíždění zatáčkou. Toho je dosaženo mechanickým stlačením pneumatiky ve velkých úhlech směrové odchylky.

Další testy prováděné v laboratořích umí zjistit rychlost pneumatik. Jsou prováděny tak, aby uměly porovnat různé směsi a poskytnout informace o tom, která pneumatika bude nejlépe držet v zatáčce, nebo která poskytuje nejlepší trakci.

Aby bylo možné co nejvěrněji napodobit závodní podmínky, jsou pneumatiky před testy navlečeny do zahřívacích deček – stejných jako o závodních víkendech.

Informace, které Pirelli na uvedených testováních získává, jsou pro týmy velice důležité. Dovolují jim lépe předpovídat chování pneumatik za různých provozních podmínek.

Další článek: Vettel: Räikkönen do Red Bullu teď nepřijde, ale budoucnost je otevřená

10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
25. září | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink Hamilton (1:33.279)
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10