Video: Räikkönen se vrátil do F1, Lotus ho hned chválí

Po prvním dni testů Kimiho Räikkönena je Lotus velmi spokojený. Finský závodník naplnil očekávání a popřel některé mýty.
Video: Räikkönen se vrátil do F1, Lotus ho hned chválí

Räikkönen testuje ve Valencii s dva roky starým Renaultem R30 na předváděcích pneumatikách, takže hlavním cílem je si znovu zvyknout na jezdění ve formuli 1.

Po prvním dni zavládla u Lotusu spokojenost. "Je vidět, že je celý tým potěšen Kimiho zpětnou vazbou," komentoval šéf stáje Eric Boullier. "A Kimi se zdá být šťastný, že je zpět za volantem. Cit pro auto získal velmi rychle a je potěšující vidět, jak si buduje silný vztah s týmem. R30 je samozřejmě jiné než naše nové auto, ale on se evidentně těší na první test v Jerezu. Náš tým tvoří skuteční závodníci a Kimi do něj velmi dobře zapadá."

Chválu pro finského jezdce měl také závodní šéfinženýr Alan Permane. "Kimi se okamžitě dostal do tempa, které jsme očekávali. Odjel asi 300 kilometrů a použil při tom tři sady pneumatik."

O Räikkönenovi se často říká, že jeho silnou stránkou není zpětná vazba a vývoj vozu, i když to jeho bývalí zaměstnavatelé z McLarenu a Ferrari opakovaně popřeli. Permane jim dal za pravdu.

"Vždy je skvělé pracovat s top jezdcem, který je nejen rychlý, ale také profesionál, a Kimi všechny tyto vlastnosti má. Jeho zpětná vazba je výborná, jeho požadavky jsou přesné a výstižné," hodnotil. "Nevidím žádný důvod, proč by neměl být rychlý, dá se říct, že je velmi, velmi zkušený jezdec. Bylo naprosto zřejmé, že pracujeme s bývalým mistrem světa."

Podle Permana ani neplatí, že by byl Räikkönen nesdílný a odmítal věnovat čas práci mimo vůz. "Musí mít dvě tváře, jednu z nich pro média," uvedl pro BBC. "Je naprosto normální. Rád si s námi sedl a hovořil o voze tak dlouho, jak bylo třeba. Je velmi otevřený."

Dnes Fina čeká druhý den jízd. Zbývají mu na něj čtyři sady pneumatik a kromě obnovení návyků potřebných pro řízení formule 1 si zvyká také na jízdu s plně natankovaným vozem, protože zákaz tankování během závodů přišel do formule 1 až po jeho odchodu do rallye.

"Odjedeme další jízdy s větším a menším množstvím paliva," vysvětloval Permane pro Autosport. "A také uděláme pár dalších změn na nastavení, protože ty dnešní (pondělní) byly jen základní. Také se budeme věnovat procedurám, jako je start do závodu, které máme trochu jiné, než zná z Ferrari. Aby se dostal do tempa ještě dřív, než usedne do nového vozu."

Lotus sice připravil pro test plán, ale zároveň Räikkönenovi sdělil, že si může říct o libovolné změny, protože jde v první řadě o jeho aklimatizaci. Práce na nastavení a vývoji přijdou až v oficiálních testech v Jerezu s letošním monopostem.

Další článek: Hamilton pozvánku k Sutilovu soudu nedostal

16:34 | Smazané časy v kvalifikaci. Devátá zatáčka (6krát): Gio, Per, Msc, Gas, Nor, Str. Patnáctá zatáčka (4krát): Lat, Gas, Vet, Str.
13:18 | Déšť, který neměl přijít, přišel. #Imola
13:03 | Cunoda zaplatí 300 euro. Nikoliv za ostřejší jazyk v týmovém rádiu, ale za překročení rychlosti v boxech o 2,4 km/h.
12:55 | V posledním tréninku bylo smazáno 18 časů v deváté a 3 časy v patnácté zatáčce.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00