Video: Okruh ve Valencii z pohledu pneumatik

Podívejte se, jaké nároky klade na pneumatiky Pirelli městský okruh ve Valencii, který městský tak docela není. Vysoké teploty slibují napínavou podívanou.
Video: Okruh ve Valencii z pohledu pneumatik

Valencie
Jedná se o příležitostný okruh na silničním asfaltu, se střední až nízkou úrovní pogumování. Neustálé zrychlování a brzdění si žádá unikátní kombinaci přilnavosti a stálosti.

Zatáčka č. 5
Vyskytuje se zde důležitá brzdná zóna na hrbolatém povrchu, což auto destabilizuje. Změna druhu asfaltu na mostě a trvalé hrboly si žádají vysokou úroveň přilnavosti pro zajištění dobrých jízdních vlastností a ideální závodní stopy při akceleraci, kde se využito veškerého výkonu motoru.

Kombinovaná sekce
Zatáčka č. 15 se jeden naplno, generuje jak podélné tak příčné přetížení, které velmi namáhá materiál i konstrukci pneumatiky.

Na rovince vozy dosahují rychlosti 315 km/h a sedmý rychlostní stupeň. Během přímého brzdění je dosaženo přetížení 5G a auta zpomalí na dvojku a rychlost 75 km/h. To skrze přední pneumatiky žene velké množství energie, které navíc musí hned začít zatáčet.

Poslední kombinace zatáček se jede při rychlosti 290 km/h. Přední pneumatiky musí nabídnout maximální možnou přesnost jízdy, aby se auto udrželo v závodní stopě.

V náročné brzdné zóně zpomalí vozy z rychlosti 310 km/h na 60 km/h na délce 130 metrů. Přetížení dosahuje hodnoty 5,2 G s velkým rizikem zablokování kol. Asfalt je stejný, jaký lze najít na běžných silnicích, a je také zaprášený. Nejvhodnější pneumatiky pro tyto podmínky jsou měkká a střední, které na okruh Pirelli přiveze. Zajišťují dostatek přilnavosti a lepší průběh opotřebení na velmi náročné španělské trati.

Diskuze (7) Další článek: Pirelli je v polovině smlouvy s formulí 1, zatím má v úmyslu uzavřít novou
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
22:47 | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.
16:12 | Závod F2 skončil po pár metrech nehodou na startovním roštu. Na trati je sanitka.
15:38 | Závod F2 o chvíli odložen (oprava bariéry)

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink Verstappen
Kvalifikace Hamilton
Neděle 5. prosince 2021
Závod Hamilton