Video: Okruh v Monze z pohledu pneumatik

Podívejte se, s čím se budou muset popasovat pneumatiky Pirelli v chrámu rychlosti v italské Monze během nadcházejícího Grand Prix víkendu.
Video: Okruh v Monze z pohledu pneumatik

Monza, nejrychlejší okruh šampionátu. Pirelli pro tento závod zvolilo dvě nejtvrdší specifikace: tvrdé pneu P Zero Oranžová a středně tvrdé P Zero Bílá.

Pneumatiky mají co dělat zejména v těchto třech oblastech:

-V první šikaně, kde se tvrdě brzdí

-Ve Variante Ascari, kde se rychle mění směr jízdy

-V Parabolice, což je dlouhá a otevřená zatáčka působící velkými bočními silami

Monza se může chlubit také nejrychlejšími rovinkami, na kterých vozy dosahují rychlosti 340km/h.

Pojďme se do detailu zaměřit na to, jaký vliv mají na těch nejrychlejších tratích odklony kol a tlaky v pneumatikách:

Odklon kola značí, jaký úhel kolo svírá s vertikálou. Může být pozitivní či negativní. Formule 1 používá na předních i zadních pneumatikách negativní úhly. To pneumatikám umožňuje vytvářet větší styčnou plochu s vozovkou při projíždění zatáčkami, kde působí odstředivé síly.

Extrémní odklony mohou ale negativně ovlivnit brzdění a poškozovat strukturu pneumatiky. V této situaci se totiž pneumatika opírá o povrch trati pouze v místech blízkých vnitřnímu rameni pneu, což může způsobit přehřívání, zvýšené opotřebení i defekt.

Nyní se zaměřme na tlak v pneumatikách. Nízký tlak znamená, že v kontaktu s vozovkou může být větší plocha gumy. To zaručuje i lepší přilnavost a rychlost. Zároveň ale pneumatiku podrobuje většímu napínání a snižuje preciznost řízení, jelikož podhuštěné pneumatiky se na ráfku více pohybují. Naopak výrazně vysoký tlak v pneumatice snižuje styčnou plochu, rychlost a někdy může vést i k přehřívajícím se plochám

Z těchto důvodů je důležité držet se optimálních tlaků i správných nastavení odklonů kol.

Další článek: Spolehlivé komunikátory pro závodníky

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.