Video: Okruh v Montrealu z pohledu pneumatik

Podívejte se, jaké výzvy představuje okruh Gillesa Villeneuva pro pneumatiky Pirelli. Italský dodavatel na něj přiveze stejně jako do Monaka dvě nejměkčí směsi ze své nabídky.
Video: Okruh v Montrealu z pohledu pneumatik

Montreal
Povrch dráhy je stejný jako u běžných silnic. Není příliš abrazivní a závodní stopa se může během závodu zašpinit hlínou a trávou.
To snižuje přilnavost, které je od pneumatik žádáno co nejvíce, aby bylo možné udržet auto pod kontrolou.

Zatáčka č. 2
První rychlostní stupeň, 80 km/h, malý aerodynamický přítlak.
Při zrychlování je většina požadované přilnavosti poskytnuta pneumatikami, které jsou zatíženy příčným zrychlením 1,3 G. To se zvýší až na 4,4 G při brzdění do další zatáčky, kde auto v nájezdu během 70 metrů zpomalí o 130 km/h.

Brzdění do zatáčky č. 10
Jedná se o velmi důležitou část okruhu. Auto se přiřítí pod sedmým rychlostním stupněm ve 300 km/h. Adheze mezi povrchem trati a pneumatikou umožní jezdcům brzdit velmi intenzivně. Auto zpomalí na 55 km/h během 123 metrů při přetížení větším než 5G.

Jak auto zrychluje, kombinace sil způsobí, že auto se smýká nejprve do strany a pak dopředu. Pro zajištění co nejlepší adheze a výkonu je potřeba hodně přilnavosti.

Na velmi kluzký asfalt v Kanadě Pirelli přiveze super-měkkou a měkkou specifikaci gum. Ty nabízí vyšší úroveň přilnavosti a přesnosti jízdy.

Další článek: Force India doufá, že i jí pomůžou pneumatiky k mimořádnému výsledku

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“