Video: Okruh v Číně z pohledu pneumatik

Podívejte se, jakou zátěž představuje trať v Šanghaji pro pneumatiky formule 1. Video, které vás provede okruhem, připravilo Pirelli.
Video: Okruh v Číně z pohledu pneumatik

Povrch tratě v čínské Šanghaji není agresivní a teploty jsou tu vcelku nízké, což jednoduše znamená, že pneumatiky se tu z tohoto důvodu tak rychle neopotřebovávají. Největší zátěž pro strukturu tu proto představují velmi prudké zatáčky.

Zatáčky sedm a osm jdou za sebou v rychlém sledu při rychlosti 270 kilometrů za hodinu.
Přetížení je tu na hodnotě 3G a přechází až na 4G, když vůz zatáčí prudce doprava.
Zatížené pneumatiky se zde musí vyrovnat s významnými bočními silami.

V brzdném prostoru v polovině tratě zpomalí formule o 200 kilometrů v hodině na pouhých 100 metrech, v té chvíli je na pneumatiky vyvíjen obrovský podélný tlak.

Zatáčku číslo 13, ve které je zároveň mírné převýšení, najíždějí vozy zprava pod plynem. To pomáhá udržovat ideální stopu, ale zároveň to více zatěžuje a opotřebovává pneumatiky.

To nejzajímavější se ale odehrává po projetí hlavní rovinky v zatáčce číslo 14. Auta tady zpomalí z 320 na 68 kilometrů za hodinu za méně než 130 metrů. Tato 6G dekcelerace je jedna z nejnáročnějších v průběhu celé sezony, což způsobuje ohromný nápor na celý povrch pneumatik

Teploty jsou zde docela nízké stejně jako kvalita přilnavosti.
Pirelli přivezlo do Číny střední a měkké pneumatiky tak, aby mohlo garantovat co nejlepší kompromis mezi přilnavostí a výkonem na trati.

Další článek: FIA zamítla protest Lotusu, ten to akceptuje a neodvolá se