Video: Okruh v Barceloně z pohledu pneumatik

Podívejte se, na co všechno se muselo Pirelli připravit, když vybíralo, jaké směsi pneumatik přiveze týmům do Španělska.
Video: Okruh v Barceloně z pohledu pneumatik

Barcelona, pátý podnik mistrovství světa vozů formule 1. Pirelli sem přiveze tvrdé a středně tvrdé pneumatiky – nejlepší možná volba pro okruh, který má od všeho něco. Rychlé sekce se tu střídají s pomalejšími a techničtějšími zatáčkami. Asfalt je tu poměrně drsný, na pneumatiky působí velká energie. Nejvíce pracují levé pneu, jelikož nejnáročnější zatáčky okruhu jsou pravotočivé.

Právě proto jsou v Montmelu tradičně opotřebovanější levé pneumatiky.

Jak ale Pirelli vůbec měří míru opotřebování?

Odpověď leží v RTS – závodním systému pneumatik. Jedná se o unikátní software, který představuje něco jako „pas“ každé pneumatiky. V reálném čase informuje o každé změně, která nastane.

Před zhodnocením opotřebování inženýři Pirelli použité pneumatiky očistí pomocí špachtlí a přístrojů podobných fénům na vlasy. Cílem je, aby na běhounu nezůstaly žádné nečistoty.

Do jedné ze šesti dutin v pneumatice je zavedena sonda, která změří hloubku a množství zbylé gumy. Tato sonda je propojena s RTS, takže při měření hloubky počítač dokáže graficky zobrazit profil opotřebení dané pneumatiky.

Jakmile jsou nasbírána všechna data všech použitých pneumatik, dokáže RTS jednotlivé týmy informovat s aktuální předpovědí délky použitelnosti pneumatik a porovnat průměrné hodnoty ostatních týmů. Také podává, v jakých typických podmínkách je pneumatika použitelná.

Tato data jsou pro týmy extrémně důležitá, neboť na základech informací o výdrži pneumatik a počtu zastávek staví své závodní strategie.

Další článek: Zákulisí filmového dne Caterhamu v Magny-Cours

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?